TAVi (Transaortik Kapak İmplantasyonu – TAVI) Nedir?

TAVi Nedir?

Merhaba, küçük kesilerden ameliyat, ince aletler yardımı ile girişim, robot yardımı ile ameliyat, lazer veya radyofrekans ile varis tedavisi, kasıktan kalp içi deliklerin yama ile kapatılması, yine kasıktan kalpten çıkan birbiri ile anormal bağlantılı damarların kapatılması…. Bu liste böyle uzar gider. Evet, biz tıpta bu liste ile yapılan işlemlerin hepsine birden minimal invaziv girişimler diyoruz. Artık, ilerlemiş teknoloji sayesinde hergün bu listeye bir değil belki de iki tane yenisi ekleniyor. Tavi (Transaortik Kapak İmplantasyonu) nedir?

Konumuz, aort kapak değişimi…. Ama, kasıktan veya göğüste küçük kesiden yapılanı.

Tavi Nedir

Kateter Yardımı ile Kalp İçinde Yapılan İşlemler

Tavi Nedir? Transaortik Kapak İmplantasyonu (Transaortic Valve Implantation – Tavi) ve Minimal İnvazivite

Size, kalp kapakçıklarının da bir gün kasıktan bir kesi yardımı ile, yenisi ile değiştirileceğini söylesem. Söyledim gitti bile. Bu teknoloji artık tıbbın hizmetinde. Yaş ve diğer yüksek riskli diğer faktörler nedeniyle ameliyat olması güç olan hastalara, kasık veya göğüs duvarından yapılacak ufak bir kesi yardımı ile kapak değişimi yapılabilmektedir.

Yaşam süresinin uzaması, ameliyat olması güç olan hastalara farklı yöntemlerin uygulanmasını gerekli hale getirdi

İnsanoğlunun yaşam sürelerinin uzaması ile, artık hastalıklara farklı yöntemler ile yaklaşılması seçeneğini de gündeme getirdi. İlerlemiş yaşı olan, aort kapak hastalığı bulunan hastalar; yakın zamana dek cerrahinin yüksek riskli olmasından dolayı ilaç tedavisi ile takip edilmekte idi. Ancak, bu durumun değişmesinde etkili olan iki faktör yakın zamanda arenaya geldi; bu hastaların yaşam sürelerinin uzaması ve teknolojik olarak minimal invaziv yöntemlerin gelişmesi.

Tavi Nedir?  Aort Kapak Darlığı ve Tavi

Aort kapak darlığı, kalpten çıkan aort damarının çıkış bölgesinde yer alan kapakçığın hastalığa bağlı olarak (romatizmal ateş, yaşlılığa bağlı dejenerasyon) daralması sonucunda gelişir. Zaman içerisinde, aort kapak tam olarak açılıp – kapanamayacağı için bir süre sonra, kalp fonksiyonları bozulmaya başlar.

Yeni geliştirilen, transaortik kapak implantasyonu (Tavi) yöntemi ile artık cerrahi açıdan yüksek riskli olan hastalar, azalan riskler ile beraber tedavi edilebilmektedir.

Tavi Nedir? Tavi Nasıl Yapılır?

Transkateter Yöntemle Aort Kapak Değiştirilmesi (Tavi) denilen yöntem açık kalp ameliyatı yapılmadan, kateter yöntemi kullanılarak kalbe aort kapak takılması işlemidir

Tavi yöntemi, kalp takımı adı verilen ve kalp ve damar cerrahları, kardiyologlar ve anestezistin birlikte, tam uyum içerisinde çalıştıkları bir ekip tarafından yapılmaktadır. Bu yöntemde, kasık veya göğüs duvarında yapılan ufak bir kesi yardımı ile ince bir tel üzerinden ilerletilen ve daha önceden üzerine yapay aort kapağı yerleştirilmiş yumuşak bir tüp yardımıyla yapılmaktadır. Hastanın, daralmış olan aort kapağı bölgesinde, yerleştirilmiş olan Kateter (tüp) üzerindeki yapay kapak bir balon yardımı ile şişirelerek yerleştirilir. Aslında Tavi, bir nevi kapak içerisine, kapak yerleştirilmesi işlemi olarak da adlandırılabilinir. Takılan kapak, biyolojik kapak (domuz veya sığır kalp dış zarı) olup; Tavi işleminde biyolojik olarak elde yapılan bu kapak; metal strut adı verilen bir taşıyıcı kafes içerisine özel olarak yerleştirilir. Önceden kapak taşıyıcı sistemine (kateter veya tüp) yerleştirilmiş olan biyolojik kapak, takılmasını takiben hemen yeni kapağın görevini üstlenir. İşlemin, küçük kesilerden yapılması nedeniyle açık kalp ameliyatına göre iyileşme süresi oldukça kısadır.

Tavi İşlemi Kimlere Önerilmektedir?

Tavi işlemi, öncelikle kapak takılması için klasik açık kalp operasyonunu kaldıramayacak kadar yüksek riski olan hastalara önerilmektedir. İleri derecede yaşlı, akciğer, karaciğer veya böbrek fonksiyon bozuklukları olan hastalar veya daha önceden açık kalp ameliyatı geçirmiş olan hastalar genellikle yüksek riskli grup içerisinde bulunmaktadır. Bu yöntem, aynı zamanda aort kapağın yapısının bozulduğu (kireçlendiği) durumlarda ortaya çıkan ileri derecede aort kapak darlığı (dejeneratif aor kapak darlığı) olan hastalara da uygulanmaktadır. Hayatın herhangi bir döneminde gelişen romatizmal kalp hastalığı ve doğumsal yapısal bozukluklar gibi diğer ciddi aort kapak darlığı nedenlerinde Tavi yöntemi uygulanamaktadır.

Tavi İşlemi Sonrası, Hastanede Kalış Süresi Ne Kadar?

Tavi işlemi, aort kapak darlığının şiddetine bağlı olarak yaklaşık olarak 1 – 2 saat süren bir işlemdir. İşlemden sonra, hasta yakın takip amacı ile bir gece yoğun bakım ünitesinde kalır. Bu tür hastalar, herhangi bir sorun yaşanmazsa genellikle 3 – 4. günde taburcu edilirler. İşlemden sonra, normal günlük yaşama dönüş süresi, kişisel farklılıklar gösterip; ortalama 5 – 7 gün sürmektedir. İşlemden sonra, hastalar ilk 3 – 6 ay yakın takip edilmektedirler.

Son olarak, Tavi işlemi ile ilgili kısa bir video sunmak istiyorum:

Eğer, kalp ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, soru sormadan önce mutlaka bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz