TEVAR Nedir? Merak Ettikleriniz Bu Yazıda

TEVAR Nedir?

Merhaba, aort anevrizmalarından daha önceki yazılarımda (atardamar anevrizması nedir?) bahsetmiştim. Size, aort arkusunu tutan anevrizma ve disseksiyonlarının tedavisinde son yıllarda popüler olan endovasküler tedavi seçeneği TEVAR (TEVAR İngilizce açılımı thoracic endovascular aneurysm repair) ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Aort anevrizmaları, aort’un neresinde olursa olsun hemen her zaman oldukça tehlikelidir. Tanı veya tedavi konusunda geçikme çok ciddi sorunlara neden olmaktadır. Ancak, son yıllarda teknolojik ilerlemelere paralel olarak aort’un arkus ve torasik bölümünü tutan anevrizmalarda TEVAR (torasik aorta endovasküler stent greft) işlemi sayesinde sonuçlar oldukça yüz güldürücü olmaktadır. Açık veya klasik ameliyat halen ciddi risklere sahip iken, endovasküler yöntemlerin popülaritesinin artmasının nedeni sanırım ortadadır.

Aorta

Aort, vücudumuzdaki en büyük damardır. Kalpten, doğrudan çıktıktan sonra boyun, baş, kollar, göğüs ve karın boşluğu, son olarak ayaklara kanın iletilmesini sağlar. Göbek seviyesinde, karın içerisinde iki büyük damara ayrılır. TEVAR için, sık olarak kasık bölgesi damarları kullanılır. Aort damarındaki genişleme; kasık bölgesi damarları yoluyla yerleştirilen özel metal – kumaş karışımı stent greft ile tamir edilir. Yerleştirilen bu stent – greft sayesinde aort içerisindeki hastalıklı ve genişlemiş olan bölge bypass edilir.

TEVAR Nedir? Genel Bilgi

Son yıllarda, geçmiş yıllara oranla TEVAR’ın uygulama başarısında belirgin bir artış mevcuttur. Gelişmiş hibrid ameliyathaneler, tecrübeli ekipler ve hastalığı daha iyi anlamamızın bu başarı üzerindeki olumlu etkisi tartışılmazdır.

TEVAR işlemi, baştan – sona yaklaşık olarak 2.5 – 3 saat süren bir işlemdir. TEVAR işlemine alternatif işlem ise açık cerrahi olarak adlandırılır. Bu işlem sırasında, göğüs kafesi ve bazen karın boşluğu da açılır.

Günümüzde, TEVAR için kullanılan stent – greftlerin malzeme ömürleri yaklaşık 10 – 12 sene civarındadır.

TEVAR Nedir? Yüksek Riskli Hastalarda Neden İyi Bir Seçenektir

Endovasküler tedavi seçeneklerinin, teknolojinin ilerlemesine paralel olarak artması ve gelişmesi sonucunda, özellikle klasik veya açık anevrizma cerrahisi için yüksek riskli hastalar, TEVAR yöntemi ile daha güvenli tedavi olma imkanına sahip olmaktadırlar.

Son yıllarda, TEVAR ile cerrahi girişimin birleştirilmesi sonucunda ortaya çıkan “hibrid” tedavi yöntemi, aortik arkus anevrizmalı hastaların tedavileri için iyi bir seçenek olmuştur.

TEVAR Nedir? Hibrid Yöntem ile Yüksek Riskli Hastalara Müdahale Edilebilmektedir

TEVAR yönteminin gelişmesi ve giderek artan oranda kullanılması ile elde edilen tecrübe, biz cerrahları bir adım daha öteye taşıdı. İşte, hibrid yöntem bunun sonucunda ortaya çıktı.

TEVAR Nedir

TEVAR ve Hibrid Tedaviler

TEVAR Nedir? Neden Hibrid Yöntem?

Hibrid yöntem, adından da anlaşılacağı gibi melez bir yöntem aslında. Bir başka deyişle, cerrahi yöntem ile TEVAR yöntemlerinin birleştirilmesidir. Daha basit bir ifade ile, aort arkus veya torasik anevrizmalarının tedavisinde cerrahi ile endovasküler yöntemlerin birleştirilerek, birlikte yapılmasıdır. Genellikle, cerrahi yöntem TEVAR ile tedaviden 2 – 3 gün önce yapılmaktadır. Daha sonra da, planlanan TEVAR yöntemi ile tedavi tamamlanmaktadır. Aortik arkus patolojisine bağlı olarak, bazen de hibrid yöntem eş zamanlı olarak uygulanmaktadır, yani cerrahi ve TEVAR aynı seansta tamamlanmaktadır.

Bu yöntem ile tedavi edilen hastaların genellikle ileri yaşlı ve yüksek riskli olmalarını göz önünden bulundurduğunuzda, hibrid yöntemin klasik cerrahi yönteme göre iyi bir seçenek olduğunu söylemek mümkündür.

Aort arkus anevrizmasının tipi ve yapısına bağlı olarak hibrid yöntemin çeşidi ve uygulaması değişkenlik göstermektedir.

TEVAR Nedir? Hibrid Yöntem İçin İyi Görüntüleme Esastır

Tüm aort hastalıklarında olduğu gibi iyi bir görüntüleme, biz cerrahlara tedavi için nasıl yaklaşacağımız konusunda detaylı bilgi verir. Bu yöntemler arasında bilgisayarlı tomografik anjiografi oldukça faydalıdır. Bilgisayarlı tomografik anjiografi değerlendirilmesi sayesinde, tüm aorta’nın 3 boyutlu detaylı görüntüsü elde edilmekte, hibrid girişim veya TEVAR planlanan bölgeler hakkında detaylı bilgiler elde edilmektedir. Günümüzde, TEVAR için kullanılan endostent adı verilen aortik stentler için, 2 cm. lik oturma bölgesi (landing zone) yeterli olmaktadır.

Hibrid Yöntem; Ekip İşi

TEVAR ve EVAR yöntemlerinde olduğu gibi, hibrid tedavi yöntemi de bir ekip çalışmasını gerektirir. Bu ekip içerisinde, endovasküler ve kalp cerrahisi konusunda tecrübeli bir veya iki cerrah, girişimsel kardiyolog, minimal invaziv yöntemler ve yoğun bakım takibi konusunda tecrübeli bir anestezist ve tecrübeli anjio – ameliyat teknisyenleri, endovasküler girişim konusunda tecrübeli hemşire bulunmaktadır. Başarılı hibrid girişim, bu ekibin birbiri ile uyumu ile doğrudan ilişkili bir durumdur.

Son yıllarda, giderek artan oranda kullanılan omurilik sıvı basınç ölçümü ve omurilik motor uyarı potansiyellerinin ölçümü de başarılı sonuçların elde edilmesi konusunda etkili olmuştur.

TEVAR ve Hibrid Yöntem Sonrası

Hibrid yöntem ile tedavi sonrasında temel olan 2 durum;

  1. hemodinamik stabilitenin sağlanması
  2. omurilik koruması

Hemodinamik stabilitenin sağlanması, genellikle ortalama arter kan basıncının 80 – 90 mmHg değerlerinde sabit tutulması ile olur. Omurilik koruması için farklı yöntemler mevcutsa da, bu durum genellikle omurilik kanal içi basıncın 10 – 12 mmHg sınırları arasında tutulması ile sağlanır.

Size TEVAR ve hibrid yöntemler ile ilgili biraz bilgi vermek istedim. Bu yöntemler ve uygulamaları ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, soru sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Bu yazı ile yakın ilgisi olan EVAR Nedir yazımın bağlantısına buradan (evar nedir?) ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz