Triclosan ve Kalp Sağlığı: Ruj Kullanırken Aman Dikkat

Merhaba. Triclosan ve kalp ile ilgili olan bir durumdan biraz bahsetmek istiyorum. Triclosan nedir, merak ettiniz değil mi? Triclosan ve kalp hakkında bilginiz var mı? Biz, tıpta bu maddeyi sık olarak aslında kullanmaktayız. Ancak, günlük hayatta bu madde sık olarak kozmetik sanayisinde de kullanılmakta. Ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği belirtilen bu madde ile ilgili bilgilerimizi biraz tazeleyelim.

Triclosan nedir?

Formülü, C12H7Cl3O2 olan bir madde olup; bakterileri öldürmek veya miktarlarını azaltmak için özellikle antibakteriyel sabunlar, diş macunları, deodorantlar, tıraş losyonları, kozmetikler ve başka pek çok ürüne eklenen bir maddedir. Yaklaşık, 40 yıllık bir geçmişi olan bu maddenin, ciddi yan etkileri ile ilgili araştırmalar ise 2000’li yıllardan beri yapılmaktadır.

Triclosan Nedir

Triclosan Nedir

Triclosan neden tekrar gündemde?

Günlük hayatımızda, kullandığımız hemen her üründe, örneğin sabun, diş macunu, traş krem ve losyonları, deodorantlar, beden ve bulaşık deterjanları, ıslak mendiller, temizlik ürünleri, yatak kılıfları, tekstil ürünleri, halılar, plastik malzemeler, ve ruj gibi çeşitli kozmetik ürünler içerisine, bakterileri öldürmek veya miktarlarını azaltmak için eklenen triklosan maddesinin kas fonksiyonlarını ciddi anlamda, olumsuz olarak etkilediği ortaya çıktı. Bu araştırmalar ile bağlantılı olarak yapılan incelemelerde ise; bu maddenin, artık doğa da hemen her yerde bulunduğu, doğal kaynaklara bulaştığı saptanmıştır. Daha da ilginç olarak, emziren annelerin sütünde bile bu maddeye rastlanılmıştır.

İnsan sağlığı üzerine Triclosan’ın uzun dönem sonuçları ile ilgili araştırmalar devam etmektedir

Son araştırmalar, Triclosan’ın bakterileri öldürmek yerine, onların antibakteriyel ajanlara karşı direnç kazanmalarına ve buna bağlı olarak tedaviye dirençli bir hale gelmelerine neden olduklarını ortay koymuştur.

Amerika Birleşik Devlet’inde, Virginia Teknoloji Üniversitesinde yapılan bir araştırma olayın daha kötü bir yönünü de ortaya koymuştur. Çalışmaya göre; musluk suyuna dezenfeksiyon amacı ile eklenen klorla ile hergün yaygın olarak kullanılan diş macunu ve deterjanlardaki Triclosan; temasa geçtiğinde reaksiyona girerek, zehirli kloroform gazının oluşmasına neden olmaktadır. Bu gazın solunması ya da deriden emilmesi ise çok ciddi depresyon, karaciğer rahatsızlıkları ve kanser gelişim riskine neden olmaktadır.

Ruj ve Kalp Sağlığımız

Triclosan ve Ruj

Triclosan, günlük kullandığımız rujların içerisinde de mevcut

Kadınların çoğu, hergün makyaj amaçlı ruj kullanmaktadırlar. Ancak, Triclosan maddesi; uzun yıllardır kozmetik firmalarınca rujların içerisine antibakteriyel olarak eklenmekte idi. Acaba, kullandığınız ruj, sizin sağlığınızı etkiliyor mu? Bu konu da rujunuz güvenli mi?

Ruj, kimyasal madde dolu boya mı?

Triclosan ile ilgili yapılan çalışmalar, rujların sağlıklı olup olmadıkları konusunu yeniden gündeme getirmiştir. Rujun içeriğinde bulunan maddeler, kas sorunları, hormonların bozulması, ağır metal zehirlenmeleri, allerjik sorunlar ve artrit (eklem iltihabı) benzeri durumlara neden olabilmektedir. Bu maddeler nelerdir diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum, paraben, metakrilat, kurşun ve kadmiyum bunlardan sadece birkaçıdır.

Ama rujlara koruyucu amacla konulan Triclosan maddesi ise saydıklarımdan çok daha zehirli gibi. Yapılan araştırmalar, Triclosan’ın özellikle kas sorunlarına neden olduğunu ortaya koymuştur. Peki, bunun kalbimizle olan ilgisi ne diye sorarsanız; kalbimizin tamamının kastan oluştuğunu ve bu durumdan çok daha fazla etkilendiğini hemen söylerim ben de.

Olay, sadece kas ve kalbin etkilenmesi ile de kalmamaktadır. Triclosan’a karşı bakterilerin geliştirdikleri direnç nedeniyle ortaya çıkan süper bakterilere etkili bir ilaç bulunamamakta veya bulunan ilaçlarında tedavil giderleri çok yüksek olmaktadır.

Dünyanın en büyük firmalarından birisi Triclosan’lı ürünler üretmeyeceğini belirtti

Dünyanın büyük kozmetik ürünler üreten firmalarından birisi, ürettikleri ağız gargarası ve el kreminin içeriğinden Triclosan maddesini tamamen çıkaracağını belirtmiştir. Bu bir yandan sevindirici bir haber olarak biz, son kullanıcıları memnun ederken, diğer yandan da olayın boyutunun ciddiyetini belirtmektedir.

Kadınlar, hayatları boyunca yaklaşık 1.5 kilogram ruj yutmaktadırlar

Kadınların, bir numaralı makyaj ürünü olan ruj içerisinde bulunan Triclosan maddesi; laboratuar hayvanları üzerinde yapılan deneylerde 20 dakikalık uygulamada; kalp kas fonksiyonlarını %25 oranında azaltmıştır. Her ne kadar, bu laboratuar ortamında planlanan ve yapılan bir deney olsa da; insanlar üzerinde de Triclosan maddesinin benzer etkiyi yapabileceği üzerinde ciddi kanıt ve düşünceler mevcuttur. Triclosan, doğrudan kas gücünü etkilemekte ve azaltmaktadır.

Triclosan ve hormonal dengesizlik

Triclosan, sadece kas gücünü değil, aynı zamanda troid ve üreme fonksiyonlarını da olumsuz olarak etkilemektedir. Bu durum kadınlarda, erkek hormonlarında artışa ve buna bağlı olarak akne, kilo artışı, aşırı kıllanma, mens sorunları ve kısırlık gibi sorunlara neden olmaktadır.

Amerika, Avrupa’ya oranla işi daha ciddi ele almaktadır

Amerikan Çevre Koruma Ajansı (US – EPA), Avrupa’daki eş değerlerine (Avrupa Komisyonu) göre işi daha ciddi ele almaktadır. Avrupa’da Triclosan’ın insanlar için kullanımı legal iken, bu madde Amerika’da araştırma kapsamındadır. Ama, size hemen şu özlü sözü hatırlatmak isterim; ateş olmayan yerden duman çıkmazmış….

Bu arada, dünyanın en büyük kozmetik ürün üreticilerinden olan ünlü bir firma, bu ürünü kullanmaktan vazgeçtiğini açıklarken bu ifadeler bana pek anlamlı gelmemektedir.

Kişisel Bakım İçin Kullandığımız En Zararlı 12 Toksin

Triclosan ve kalp sağlığı: Triclosan, her yerde mevcut

Yukarıda bahsettiğim gibi, Triclosan hemen her yerde bulunan bir madde olarak ün salmıştır, diş macunu, sabunlar, deodorantlar, sebze – et doğrama tahtası bunlardan birkaçıdır.

Dermatit (deri iltihabı) ve böbrek hasarlanması uzun dönem etkileşimin sonuçlarıdır.

Radyoaktif bir madde gibi, vücudumuzdan tamamen atılması, yaklaşık 40 yıl süre almaktadır
Triclosan, bir radyoaktif madde gibi vücudumuzdan çok uzun sürede atılmaktadır. Etkileşimi buna bağlı olarak uzun süreli olmaktadır.

Triclosan ve Bulundukları Yerler

Rujlarda bulunan diğer maddeler de sağlığımızı olumsuz etkilemektedir

Rujların içerisinde bulunan diğer maddeler de sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Bunların arasında, metakrilat (bir çeşit yapıştırıcı) ve ağır metaller (kurşun, kadmiyum) ilk sıralarda yer almaktadır.

Eğer, sizin de Triclosan ve kalp konusu veya kalp ve damar hastalıkları ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

p.s: Kapak resmi, www.freeimages.com adresinden alınmıştır.

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz