Derin Ven Trombozu nasıl hissedilir?

Derin Ven Trombozu, en sık bacakta karşımıza çıkmaktadır. Kasık – diz ve diz – ayak bileği bölgelerine yerleşen derin ven trombozunun ilk belirtisi çoğu zaman bacakta ağrıdır. Bacak ağrısına neden olan farklı hastalık ve durumlardan dolayı; derin ven trombozu teşhisinin konulabilmesi bazen oldukça zor olabilmektedir. Ancak derin ven trombozu olan bir hastanın neler hissedebileceğini size açıklayabilirsem, biraz olsun faydam olur diye düşünüyorum.

Derin ven trombozu olan hasta; DVT oluşmadan önce o bacağında bir huzursuzluk hisseder. Bu huzursuzluk, ağrı veya rahatsızlık hissi olarak tanımlanır. Rahatsızlık hissini takiben de, gerçek baldır ağrısı gelişir. Bacak baldır ağrısı, bıçak saplanır tarzda olup, ayak bileği hareketleri ile artan veya azalan tarzdadır. Buna bağlı olarak hastaların çoğu yürümekte, ayakta durmakta oldukça zorlanırlar. Zaten, ilk muayenede hekim tarafından ayak bileği hareketi zorlu olarak yaptırıldığında ağrı dayanılmaz olur.

Bacak baldır ağrısına ek olarak, bacakta özellikle diz altı bölgede şişme ortaya çıkar. Bu şişme, çoğu zaman sabah daha az olup, gün içerisinde toplardamar tıkanıklığının yeri ve derecesine bağlı olarak öğlen, öğleden sonra ve akşam ortaya çıkabilmektedir. Bacağa bakıldığında adeta soba borusu gibi görünür. Baldır bölgesi kaslarının, o yumuşak tonusu (gerginliği) ortadan kalkmıştır. Baldır bölgesi adeta hiç oynamaz. Oynarsa da, hasta müthiş ağrı hisseder.

Morarma ve şişme çoğu zaman biraz daha geç dönemde karşımıza çıkar. Genellikle de çıktığında kötü prognoz (kötü gidişat) belirtisidir.

Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için, bu yazımı okumanızı öneririm.

 

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz