Varis Ameliyatı Nedir?

Varis Ameliyatı Nedir?

Merhaba, size, Google’da sık olarak aratılan Varis Ameliyatı Nedir? sorusuna yanıt verebilmek için bu yazıyı yazıyorum. Varis ameliyatı nedir, çok aranan ve son zamanlarda varis tedavisinde teknolojik gelişmelere paralel olarak sunulan alternatif tedavi yöntemleri nedeniyle giderek artan oranda Google’a sorulmaya başlandı.

Varis nedir?

Varis ameliyatı nedir sorusuna yanıt vermek için önce, varisin ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu biraz açıklamak gerekiyor.

Varis, blog içerisinde hemen her yazımda da bahsettiğim gibi bir toplardamar hastalığı olup, toplardamar içerisinde yer alan kapakçıkların hasarlanması sonucunda ortaya çıkan venöz yetersizliğin (varis nedir?) ileri bir formu olarak da değerlendirilebilinir. Varis toplardamarların bulunduğu herhangi bir yerde ortaya çıkabilir. Bununla da ilgili olarak, blog içerisinde farklı yazılarım var. Örneğin; varis makat bölgesinde (anüs çevresinde) bulunursa hemorroid veya basur, benzer olarak testis toplardamarlarında yer alırsa da buna varikosel adını vermekteyiz. Varis nerelerde karşımıza çıkar? Bu konu ile ilgili yazıma buradan (varis nerelerde olur?) ulaşabilirsiniz.

Bu arada, ameliyat demişken yanlış varis ameliyatı ile ilgili bir yazım var. İlginizi çekecek bu yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Varis ameliyatında amaç nedir, varis ameliyatı neden yapılır?

Varis ameliyatında amaç, toplardamar içerisinde bozulmuş olan kapakçıklara bağlı olarak ortaya çıkan toplardamar içerisi basınç artışı (venöz hipertansiyon) ve buna bağlı olarak gelişebilecek durumların (venöz dermatit, tromboflebit (tromboflebit ve derin ven trombozu), derin ven trombozu, varis yarası veya venöz ülser) önüne geçmektir.

Varis ameliyatı ile çıkarılan veya devre dışı bırakılan toplardamar nedeni ile toplardamarlar içerisinde kan akımı doğal olarak yön değiştirir ve diğer toplardamarlara (derin ven, derin toplardamar) yönlenir. Bu yeni durum, genellikle hastanın normal düzenini bozan bir durum değildir. Varis ameliyatı ile azalmış olan toplardamar içi basınç ile eğri – büğrü toplardamarların daha da genişlemesi, içlerinde azalmış ve değişmiş olan toplardamar akım özelliklerine bağlı ortaya çıkabilecek toplardamar pıhtılaşması ve/veya yüzeysel enfeksiyonu (tromboflebit) gelişim riskleri de azalmış olur.

Varis ameliyatı öncesi neler yapılır?

Varis ameliyatı öncesinde her ameliyat veya işlemden önce olduğu gibi bazı tetkik ve kan testleri yapılmaktadır. Bu tetkik ve testlerin niteliği hemen her hasta için aynı olup, farklı hastalık ve durumlar ile ilgili olarak bazen farklılıklar da gösterebilmektedir. Genel olarak yapılan tetkik ve testler aşağıdaki gibidir;

  • Venöz doppler ultrasonografi (duplex ultrasonografi, dupleks)
  • Kan sayımı (hemogram)
  • Kan serolojisi testleri
  • Böbrek fonksiyon testleri (üre ve kreatin)
  • Elektrokardiyogram (EKG)
  • Kanama ve pıhtılaşma ile ilgili testler (protrombin zamanı – PTZ/INR, parsiyel tromboblastin zamanı – PTT)
  • Akciğer grafisi

Varis ameliyatı için hastaneye gelmeden önce ve hastaneye gelirken neler yapmalıyım?

Varis ameliyatı, günümüzde uygulanan teknikler ile aynı gün içerisinde yapılıp, hasta taburcu edilmektedir. Ancak, bu duruma istisna teşkil eden bazı durumlar mevcuttur. Bunlar arasında, varis ameliyatının iki bacak için yapılması, aşırı kilolu olunması, daha önceden ailesinde ve/veya hastanın kendisinde toplardamar pıhtılaşması öyküsünün bulunması, hastanın yaşlı olması, hareket etmekte güçlük çekmesi, hastanın kan sulandırıcı ilaç (Kumadin ve benzeri) kullanıyor olması bulunmaktadır. Saydığım bu durumları bulunan hastalar, genellikle bir gece hastanede varis ameliyatı sonrasında gözetim altında tutulmaktadırlar. Sayılan bu durumlar dışında kalan hastalar için, aynı gün taburcu edilme protokolü uygulanmaktadır. Aynı gün taburcu olan hastaların; hastaneye gelirken veya taburcu edilirken yanlarında bir refakatçi ile gelmeleri gerekmektedir. Varis ameliyatı sonrasında, araba sürmeniz yaklaşık 1 hafta süre ile uygun olmamaktadır. Eğer hastanede kalmanız önerilmişse; bu durumda yanınızda bir refakatçi kalmasın izin verilmektedir.

Varis ameliyatı için, hastaneye gelirken önceden kullanmanız için verilmiş tüm ilaçları da yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

Hastaneye geldiğinizde, genellikle hasta yatış bölümüne (size aksi söylenmedikçe) uğramanız ve yatış işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Yatış işlemleri sonrasında, varis ameliyatı öncesinde ve sonrasında kalacağınız hasta odanıza çıkarılacaksınız. Yatışınızdan kısa bir süre sonra, anestezi doktoru ve işlemi yapacak kalp ve damar cerrahisi uzmanı sizi kısa aralıklarla ziyaret edecektir. Ziyaretleri esnasında size yapılacak varis ameliyatı ile ilgili bilgi verecekler ve ameliyat ile ilgili onam (varis ameliyatı onamı veya izni) alacaklardır. Bu esnada, eğer yapılmamışsa da tetkik ve kan testleri yapılacaktır. Kalp ve damar cerrahisi uzmanı; size bir kez daha yapılacak varis ameliyatı ile ilgili teknik detayları anlatacak, olası sorun ve komplikasyonlar hakkında sizi bilgilendirecektir. Bu esnada, varsa varis ameliyatınız ile ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Varis ameliyatınızı yapacak kalp ve damar cerrahisi uzmanı, sorulan tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyacaktır. Bu esnada, kalp ve damar cerrahisi uzmanı sizi ayakta da muayene edecek, bacaklarınızda varis ameliyati için giriş bölgesini belirleyecek, varsa varis ameliyatı sırasında çıkarılması gereken (variköz pakeler) eğri – büğrü toplardamarları da özel ameliyat kalemi ile işaretleyecektir.

Varis ameliyatı nedir, nasıl yapılır?

Varis ameliyatı için hasta odanızdan, ameliyathane bölümüne transferiniz hasta sedyesi/yatağı veya tekerlekli iskemle ile yapılmaktadır. Varis ameliyatı (isteğinize bağlı olarak) genel veya lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Ancak, prensip olarak eğer varis ameliyatı iki bacak için uygulanacak ve varis ameliyatı sırasında variköz pakelerin (eğri – büğrü toplardamarlar) çıkarılması gerekiyorsa işlemin uzun sürmesi ve fazla miktarda lokal anestezik gereksiniminden dolayı varis ameliyatını genel anestezi altında yapmaktayız. Çok özellikli, seçilmiş ve uygun hastalarda varis ameliyatı lokal anestezi altında, anestezik sedasyon ile ameliyathanede yapılabilmektedir.

Endovenöz, minimal invaziv yöntemler

Günümüzde varis ameliyatlarında son teknolojik yöntem olan tıbbi yapıştırıcı ile (süper yapıştırıcı veya medikal yapıştırıcı) varis ameliyatı sırasında genel anesteziye kesinlikle gereksinim duyulmamaktadır. İşlem, lokal anestezi ile çok kısa sürelerde yapılabilmektedir. Bu konu ile ilgili yazımı okumak isterseniz, bağlantısı burada (varis yapıştırıcısı, VenaSeal, tıbbi yapıştırıcı, zamk tedavisi).

Varis ameliyatı sırasında, uygulanan tekniğe de bağlı olarak bacağınıza belli bir miktarda soğuk sıvı enjekte edilecektir. Bu sıvının enjekte edilmesinin fakrlı nedenleri mevcuttur. Bunların arasında, sıvı içerisinde lokal anestezik bulunması, sıvının soğukluğu sayesinde rahatlama hissi oluşması, sıvının varis ameliyatı işlemine kolaylaştırılması gibi nedenler bulunmaktadır.

Eğer varis ameliyatınız klasik yöntem ile (Venöz Stripping, Vena Safena Magna Stripping) yapılacaksa kasık bölgesinde yaklaşık 4 – 8 santimetrelik kesiniz bulunacaktır.

Varis ameliyatınız, günümüzde uygulanan son teknolojik yöntemlerden olan minimal invaziv endovenöz ablasyon yöntemleri ile yapılacaksa; sıklıkla kasık bölgesinde bahsedilen kesiye gereksinim duyulmayacaktır. Gerekli görülürse, variköz pakeler (genişlemiş, eğri – büğrü önceden işaretlenmiş toplardamar) üzerinde ufak, tek dikişlik kesileriniz olacaktır. Varis ameliyatı öncesinde, bu işlemler ile ilgili olarak size bilgi verilecektir.

Varis Ameliyatı

Endovenöz Varis Ameliyatı

Eğer, varis ameliyatınız Stripping yöntemi ile yapılmışsa, kasık bölgesindeki kesiniz gizli dikiş ile kapatılacaktır. Varis ameliyatı sonrasında, genellikle herhangi bir dikiş alınmasına gerek kalmayacaktır.

Varis ameliyatı sonrasında, ameliyatın yapıldığı bacak elastik bandaj ile sarılacak ve varis çorabı giydirilecektir. Varis çorabı hakkında size ameliyat sonrasında da bilgi verilecektir. Genel bir kural olarak, varis ameliyatı sonrasında varis çoraplarının yaklaşık olarak 4 – 6 hafta süre ile kullanılmasını önermekteyim. Bu süre bazı durumlarda 2 hafta kadar daha uzayabilmektedir. Varis çoraplarını, sabah yataktan çıkmadan giyip, gün içerisinde akşam yatana dek (veya ayakları uzatma imkanına dek) kullanılması gerekmektedir. Akşam yatarken, çorapların çıkarılması gerekmektedir.

Varis ameliyatı sonrasında neler olacak?

Varis ameliyatınızdan hemen sonra, anestezik derlenme odasına veya bölümüne alınacaksınız. Burada, anesteziden tamamen uyanmanız beklenecektir. Bu esnada size güçlü ağrı kesiciler verilecek ve ağrınızın olmaması sağlanacaktır. Ancak, yine de ağrınız olursa, lütfen bu konuda doktorunuzu uyarınız. İşlem sonrasında hafif ağrı duyulması normaldir. Daha sonra, hasta takip edilmek üzere servise, yattığı odaya alınacaktır. Odaya alındığınızda, varis ameliyatı yapılan ayak veya ayaklar hafif yukarı kaldırılacak, yastık üzerinde tutulacaktır. Eğer, minimal invaziv yöntemler ile tedavi edildiyseniz, yaklaşık 2 saat sonra da özellikle yürümeniz istenecektir. Bu esnada size hemşire tarafından eşlik edilecektir. Bu yürüme; yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüş olacak ve işlem başarınız açısından da önemli bir noktadır.

Varis ameliyatı sonrasında, variköz pakelerin çıkarıldığı bölgelerden hafif kanamalarınızın olması erken dönemde normaldir. Bu nedenle, erken dönemde elastik bandaj ve varis çorabınızın giyilmesi önemlidir. Varis çorabının nasıl kullanılacağı ile ilgili olarak size, taburcu olmadan bilgi verilecektir.

Varis ameliyatı sırasında atılan dikişler, özel dikişler olup zaman içerisinde kendi kendilerine eriyebilen yapıdadırlar. Ancak, estetik açıdan iz kalmaması için varis ameliyatı sonrasında 10. günde alınması gerekmektedir. Bu nedenle, 10. günde sizi tekrar polikliniğe çağırmamız gerekecektir. Genel bir kural olarak, yara izleri 9 – 12 ay içerisinde belirgin olarak azalmaktadır.

Varis ameliyatınız sırasında ortaya çıkan morarmalar; erken dönemde uygulanan ilaçlar ile 3 – 4 hafta içerisinde belirgin olarak azalmaktadır.

Varis ameliyatı sonrasında eve giderken ve evde dikkat etmem gerekenler nelerdir?

Varis ameliyatı kolay tolere edilen ameliyatlardandır. Genellikle, evde sorunsuz bir dönem geçirilir. Basit ağrı kesiciler ile oluşabilecek ağrılar kolaylıkla ortadan kalkar. Sık olarak, varis ameliyatı sonrasındaki ilk 3 gün ağrı açısından önemlidir. Bu dönemde, ağrı kesici ilaçların özellikle kullanılmasını tavsiye ediyorum. Daha sonra ki günlerde, ağrı kesici ihtiyacı kişisel farklılıklar göstermektedir.

Varis ameliyatı sonrasında, hemen düzenli olarak yürüyüşlere başlamanız önerilmektedir. Bu yürüyüşler ile, yeni kan akımı düzeni kolaylıkla sağlanacaktır. Yürüyüş yanında, yüzme veya bisiklet önerilen sporlar arasındadır. Aktivite sonrasında, dinlenirken ayakların yukarı kaldırılması tavsiye edilmektedir. Tüm sporları yaparken varis çorabı giyip giymemek tamamen kişisel bir seçimdir. Ancak, unutulmaması gereken egzersiz sonrasında, varis çorabını giymeden önce yaklaşık 15 dakika varis ameliyatı yapılan ayak yukarı kaldırılmalı, kanın toplardamar yardımı ile kalbe dönüşü kolaylaştırılmalıdır. Sonrasında, varis çorabı hemen mutlaka giyilmelidir.

Varis ameliyatı sonrasında, eve gidildiğinde sık olarak sorulan sorulara yanıt vermek istiyorum.

Varis ameliyatı sonrasında ne zaman araba sürebilirim?

Varis ameliyatı sonrasında, eğer minimal invaziv endovenöz yöntemler ile ameliyat edildiyseniz; 48 saat (iki gün) süre ile araba kullanmamanız önerilmektedir. Eğer, Stripping yöntemi ile varis ameliyatı olduysanız, bu süre yaklaşık 7 – 10 güne uzamaktadır.

Varis ameliyatı sonrasında ne zaman banyo yapabilirim?

Varis ameliyatı sonrasında banyo ne zaman yapabilirim, sık sorulan soruların başında gelmektedir. Eğer, minimal invaziv endovenöz yöntemler veya Stripping yöntemi ile varis ameliyatı olduysanız, 48 saat sonra ılık suyla banyo yapabilirsiniz. Eğer varsa, cerrahi kesilerinizin üzerini özellikle keselememeniz, lif sürmemeniz önerilmektedir. Kalıp sabunu sürerek yaralarınızın üzerindeki kabukları kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Varis ameliyatı sonrasında ne zaman işe başlayabilirim, veya işe gidebilirim?

Varis ameliyatı sonrasında işe başlama süresi ortalama 7 – 10 gündür. Ancak, özellikle minimal invaziv yöntemlerle endovenöz ablasyonun yapıldığı hastalar varis ameliyatından hemen sonra günlük aktivitelerine kaldıkları yerden dönebilmektedirler. Kendi işlerini rahatlıkla yapar durumda olmaktadırlar. Ancak, çoğu hasta kendilerine verilen 7 – 10 günlük süreyi evde dinlenerek kullanmak istemektedirler. Varis ameliyatını Stripping yöntemi ile olanlarda bu süre biraz daha uzamaktadır.

Varis ameliyatı sonrasında ağır kaldırmak veya ağır egzersizler yasak mı?

Varis ameliyatı sonrasında 4 – 6 hafta süresince ağır kaldırmak (karın içi basıncın arttırılması) önerilmemektedir. Bu nedenle de mekik gibi egzersizlerin yapılması da doğru değildir.

Varis ameliyatı sonrası ağrı kesici kullanabilir miyim?

Varis ameliyatı sonrasında, taburcu olurken size ağrı kesici ilaç ve kısa süreli antibiyotik reçetesi verilecektir. Varis ameliyatı sonrasında ağrı kesicilerin ilk üç gün özellikle kullanılması önerilmektedir.

Varis ameliyatı sonrasında erken dönemde gözlenen sorunlar veya komplikasyonlar nelerdir?

Varis ameliyatı sonrasında en sık gözlenen sorun; işlem bölgelerinde karşımıza çıkan morarmadır (ekimoz). Bu erken dönemde uygulanan ilaçlar ile zaman içerisinde ortadan kalkmaktadır.

Kasık bölgesinde yara yerinde enfeksiyon ise, varis ameliyatını Stripping yöntemi ile olan hastalarda karşımıza çıkmaktadır. Benzer olarak, diğer yara bölgelerinde de enfeksiyon gözlenebilmektedir.

Varis ameliyatı sonrasında karşımıza çıkan önemli sorunlardan biriside Derin Ven Trombozu’dur (derin ven trombozu belirtisi nedir?). Bu durum, özellikle sigara içen, hareket etme kabiliyeti az olan, daha önceden pıhtılaşma sorunu olan ve doğum kontrol hapı veya hormon tedavisi alan hastalarda daha sık olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, varis ameliyatı sonrasında erken mobilize etmek önemlidir.

Varis ameliyatı sonrasında, seyrek olarak sinir hasarı da gözlenebilmektedir. Bu durum yaklaşık olarak 20 hastanın, birisinde karşımıza çıkabilmektedir.

Varislerin tekrarlaması durumu ise, varis ameliyatı sonrasında sık olarak gözlediğimiz bir sorundur. Ancak, bu durum 15 hastanın birisinde, 10 senelik takipler süresinde ortaya çıkmaktadır.

Varis ameliyatı sonrasında, iyileşme sürecimi hızlandırmak için neler yapmalıyım?

Varis ameliyatı sonrasında, normal yaşantınıza bir an önce dönebilmek için yapılması gereken en temel şey; hasta psikolojisinden bir an önce kurtulmak ve günlük aktivitelere başlamaktır. Ne kadar aktif olursanız, bacaklarınız ile ilgili yakınmalarınızda o oranda azalacaktır.

Varis ameliyatı nedir sorusunun yanıtı ile ilgili benim size anlatacaklarım bu kadar. Eminim sizin de varis ameliyatı ve bu konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz vardır. Bana sorularınız için buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

p.s.: Yazı kapak görseli, www.freeimages.com adresinden alınmıştır.

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz