Varis Bitkisel Tedavi Seçenekleri

Merhaba. Varis Bitkisel Tedavi Seçenekleri konusunda biraz bildiklerimi paylaşmak istiyorum. Fitoterapiye olan inancım nedeniyle, faydalı olduğunu düşündüğüm önerileri bulacaksınız.

Varis Bitkisel Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Bugün, varis tedavisinde doğal yöntemlerden bahsedeceğim. Blog içerisinde, bu konuda farklı zamanlarda yazdığım yazılar mevcut. Ancak, bugün ki yazım biraz daha farklı olacak. Varise bağlı yakınmaların azaltılmasında bitkisel tedavi seçeneklerinden biraz bahsetmek istiyorum. Varisin toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların fonksiyonlarını yapamamasına bağlı olarak geliştiğini biliyoruz. Bilimsel tedavi seçeneklerinin ilaç tedavisi, kompresyon çorapları (varis çorabı) ve cerrahi (klasik veya minimal invaziv endovenöz yöntemler) olduğu ile ilgili diğer yazılarımı blog içerisinde bulabilirsiniz. Mevcut bilimsel tedavi yöntemlerinin yanında, yakınmalarınızın özellikle sıcak hava ve nem oranlarının tavan yaptığı bu günlerde bitkisel ev yapımı reçeteler nasıl hafifletileceğinden bahsetmek istiyorum. Dediğim gibi, burada vereceğim bilgiler, kesinlikle varis hastalığının tedavisinde asıl tedavi yöntemi olarak kullanılmamalıdır.

Varis Bitkisel Tedavi Seçenekleri – Elma Sirkesi:

Elma sirkesi, kan akımı ve dolaşımını iyileştiren doğal bir üründür. Elma sirkesini varise bağlı yakınmaların azaltılması amacı ile iki farklı şekilde kullanabilirsiniz; elma sirkesini seyreltmeden, avucunuza bir miktar dökün, daha sonra elinizle varisli damarlara hafifce masaj yapın. Bunu, gece uyumadan ve sabah uyandıktan sonra yapabilirsiniz. Bu uygulamayı, yaklaşık 2 – 3 ay uygulamanızı öneririm. Diğer kullanım şekli ise, iki çay kaşığı elma sirkesini, bir bardak suya ekleyin. Karıştırdıktan sonra, bir ay boyunca sabah ve akşam tekrarlayarak için.

Varis Bitkisel Tedavi Seçenekleri – Zeytinyağı:

Varisli hastalarda yavaşlamış, nerede ise durma noktasına gelmiş olan toplardamar kan akımının hızlandırılması aslında temel noktadır. Zeytinyağ ile bacaklarımıza yapılan masaj bunu fazlasıyla sağlar. Bu amaçla; eşit miktarlardaki zeytinyağ ve E vitamini yağını karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı, varisli bacaklarınıza günde iki kez, yaklaşık 15 dakika süre ile masaj yaparak uygulayın.

Varis Bitkisel Tedavi Seçenekleri – Sarımsak:

varis bitkisel tedavi seçenekleri

Sarımsak, varis bitkisel tedavi seçenekleri içerisinde yer alan, antioksidan özelliği olan bir sebzedir. LoboStudioHamburg / Pixabay

Doğal bir mucizedir sarımsak. Hemen her yerde karşımıza farklı şekilde uygulamarıyla çıkmaktadır. Özellikle, inflammasyonun azaltılmasında çok etkili olduğu bilinmektedir. Yaklaşık 4 – 5 diş sarımsağı, bıçakla ince, ince kıydıktan sonra bir litrelik kavanoz içerisine koyun. 3 adet portakaldan sıkarak elde ettiğiniz portakal suyunu üzerine ilave edin. Daha sonra iki çorba kaşığı sızma zeytinyağını bu karışıma ekleyiniz. Karıştırdıktan sonra, 12 saat süre ile dinlenmeye bırakınız. Uygulamadan önce, kavanozu iyice sağa – sola, yukarı – aşağı çalkalayın. Parmaklarınızın arasına bir miktar karışımdan alıp, varisli damarların bulunduğu bölgeye 15 dakika süre ile masaj yapar şekilde uygulayınız. Uygulamayı yaklaşık 2 ay süre ile yapınız.

Varis Bitkisel Tedavi Seçenekleri – Hamamelis (Cadı Fındığı, Witch Hazel):

Cadı fındığı bitkisi, kuzey Amerika ormanlarına özgü, boyu yaklaşık 3 metre olan ve kışın yapraklarını döken bir ağaçtır. Avrupa’da ve yarı tropik ormanlarda da yetişebilmektedir. Kozmetik sanayisinde içerdiği flavonoidler nedeniyle tercih edilen bir bitkidir. Aktarlar (veya çerçi) veya Internet aracılığı ile aldığınız, 5-10 gram bitki yaprağını veya kabuğunu bir su bardağı kaynar suya atarak 5-10 dakika süre ile kaynatınız. Soğumaya bırakınız. Daha sonra steril bir bezi elde ettiğiniz sıvı ile ıslatarak, varisli damarların bulunduğu bölgenin üzerine uygulayın. Bu uygulamayı, 1 – 2 ay süre ile, günde 3 kere uygulayın. Farklı bir uygulama şekli ise, hazır damla şeklinde satılan Cadı Fındığı’ndan 10 – 20 damlayı, ılık su ile doldurğunuz küvete damlatınız. Daha sonra varisli bacaklarınızı 15 dakika süre ile küvet içerisinde tutunuz. Takiben, soğuk su ile bacaklarınızı durulayınız. Bu uygulamayı, günde bir kez, 1 – 2 ay süre ile uygulayınız.

Varis Bitkisel Tedavi Seçenekleri – Maydanoz:

Maydonoz, C vitamini açısından en zengin bitkilerden birisidir. Çiğ ve taze olarak tüketilmesinin yaraları saymakla bitmez. Yüksek antioksidan özelliğinden dolayı, sadece kollajen oluşumunu arttırmakla kalmaz, aynı zamanda hücre onarımı ve yenilenmesini de sağlar. İçerdiği rutin maddesi ile kapiller damarların güçlenmesini de sağlayarak varise bağlı olan yakınmalarında azalmasını sağlar. Bu nedenle; 1 bardak suda, ince kıyılmış bir avuç maydonozu 5 dakika süre ile haşlayın. Haşlama sonrası, bardağın üzerini bir fincan altlığı ile kapatıp, kendi halinde soğumaya bırakın. Takiben, ince bir süzgeç yardımı ile süzün. Süzme sonrası kalan solüsyona, 1 damla gül veya kadife çiçeği yağı (marigold, krizantem) ekleyin. Karışımı, yaklaşık 6 saat süre ile buzdolabında tutunuz. Daha sonra çıkarın. Ufak bir pamuk yumağını solüsyon ile ıslatarak, varisli damarların bulunduğu bölgeye uygulayın. Günde iki kez, yaklaşık 2 ay boyunca bu uygulamayı yapınız.

Varis Bitkisel Tedavi Seçenekleri – Kadife Çiçeği (marigold, krizantem):

Doğanın mucizeleri bitmiyor, her köşeden başka bir bitki çıkıyor. Flavonoid ve C vitamini açısından zengin bir diğer bitki ise, kadife çiçeği (çuha çiçeği, marigold, krizantem) dir. Kollajen oluşumunu arttırırken, aynı zamanda hücre onarımı ve yenilenmesini de sağlar. Varis yakınmalarının azaltılması amacıyla; 1 su bardağı kadife çiçeğine, 4 su bardağı su ekleyip kaynatın. Karışımı, kendi halinde soğumaya bırakın. Daha sonra süzün. Solüsyon içerisine daldırdığınız bir tutam pamuk ile, varisli damarların bulunduğu bölgelere uygulama yapınız. Günde 3 kez, yaklaşık 2 – 3 ay bu uygulamayı yapınız.

varis bitkisel tedavi seçenekleri

Marigold (Kadife Çiçeği) Queenmum / Pixabay

Dediğim gibi, doğanın hemen her köşesi hastalıklara bağlı yakınmalarımızı azaltacak, konforumuzu arttıracak bitkilerle dolu. Bu bitkilerin farklı şekillerde uygulamaları, Anadolu’da nesillerden nesillere yaşlı dedeler, bilge teyzeler sayesinde aktarılmaktadır. Farklı yörelere gittiğimizde, farklı uygulamalar ile hemen her sefer karşılaşmaktayım. Her yönden çok zengin bir coğrafya üzerinde yaşıyoruz, üstelik kıymetini bilmeden. Lütfen, bunun farkına varalım, farkına varılması konusunda da elimizden geleni yapalım.

Yazımı burada bitiriyorum. Ancak tekrar belirtmek istediğim nokta, burada sizlerle paylaşmış olduğum, bilgilerin ve tavsiyelerin hepsi varis ve ona bağlı olarak ortaya çıkan yakınmaların azaltılması amacı ile uzun yıllardan beri kullanılan yöntemlerdir. Hiçbirisinin, tıbbi tedavi yöntemlerine göre bir üstünlüğü mevcut değildir. Sadece semptomatik iyileşmeyi sağlarlar. Varis’in evrensel tedavisi, tıbbi ve cerrahi olmak üzere iki temel tedavi yöntemine ayrılır ve objektif hasta değerlendirilmesi sonrasında tedavi yöntemi kalp ve damar cerrahisi uzmanı tarafından belirlenerek, sizinle paylaşılır.

Eğer, sizin de varis, ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz