Varis Çorapları Hakkındaki Gerçekler: Bölüm II

Varis Çorapları Hakkındaki Gerçekler

Evet, varis çorapları ile ilgili yazının II. bölümünde kaldığımız yerden devam edelim. Eğer, bu yazı serisinin ilk bölümünü okumak ve ön bilgi sahibi olmak isterseniz, I. bölüm yazıma buradan (varis çorapları) ulaşabilirsiniz.

Varis Çorapları Nasıl Etki Eder?

Varis yada venöz yetmezlik, bildiğiniz gibi bacaktaki toplardamarlar içerisindeki kapakçıkların bozukluğuna bağlı olarak gelişen bir durumdur. Kapakçıkların bozulması sonucunda, kan geri akarak bacaklarda, ayak tabanında toplanmaktadır. Bu durumun gelişmesinde yer çekiminin etkisi çok fazladır. Kanın bacaklarda toplanması sonucunda ise, zaman içerisinde ağırlık hissi, şişme, kramp ve yüzeysel damarlarda belirginleşmenin oluşması kaçınılmazdır.

Varis Çoraplarının Mevcut Durumuma Faydası Nedir?

Varis çorapları, uygulamayı takiben bacaklardaki toplardamar kan akımını yeniden düzenlemektedir. Varis çorapları aynı zamanda, cilt altı dokuya da bir basınç uygulayarak burada sıvı toplanmasını engellemektedir. Uzun zamanda, bacaklardaki yakınmalar gerilemekte en önemlisi ileride gelişebilecek ülser/yara riski oldukça azalmaktadır. Varis ülseri (yarası) ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz, bu yazım (varis yarası belirtileri, venöz ülser) kesinlikle ilginizi çekecektir.

Varis Çorapları Ayak Bileğimde Daha Çok Sıkıyor, Bu Normal Mi?

Varis çorapları, yapıları gereği dışarıdan bacaklara bir basınç uygulamaktadır. Bu basınç, yerçekimine bağlı basınç etkisinin en fazla olduğu ayak bileği seviyesinde en yüksektir. Basınç, yukarı doğru gittikçe kademeli olarak azalmaktadır. Bu sayede, bacaklar kanı kalbe doğru daha rahat pompalamakta ve kanın ayak bileklerinde birikmesi engellenmektedir.

Varis Çoraplarının Basınçları Arasındaki Fark Nedir, Neden Basınç Farkları Mevcut?

Varis çoraplarını sınıflandırırken milimetre civa (mmHg) tanımlaması kullanılmaktadır. Bu tanımlama çorapların dünya genelinde bir standarda oturmasını da kolaylaştırmaktadır. Ayrıca, tedaviniz sırasında uygulama kolaylığı da sağlamaktadır. Genel olarak:

  • Hafif basınç: 15 – 20 mmHg basınç aralığı bu gruba girer. Daha çok örümceksi toplardamarların tedavisi sonrasında veya daha hafif derecede yakınmaları veya ödemi olan  hastalarda uygulanır
  • Orta basınç: 20 – 30 mmHg basınç aralığı bu gruba girmektedir. Sıklıkla kullanılan çorap grubu olup, orta derecede yakınması bulunan hastalarda tercih edilmektedir.
  • Yüksek basınç: 30 – 40 mmHg basınç aralığı. Bu grub hastalar, daha ciddi yakınmaları olan hastalardır. Bu yakınmalarına ayrıca ağrı, kasılma, kramp gibi yakınmalarda eşlik etmektedir.
  • Ekstra yüksek basınç: 50 – 60 mmHg basınç aralığı bu gruba girmektedir. Genellikle lenfödem ve derin ven trombozu  (ayrı ayrı bir başka yazı konusu olacak önemli durumlar) gibi toplardamar hastalıklarının en ağır durumlarında kullanılırlar.
varis çorapları

Varis çorapları, farklı basınç dereceleri ile tedavide etkin olarak kullanılmaktadır

Varis çorapları ie ilgili yazıyı, tek bir yazı olarak planlamıştım. Ancak, içeriğin geniş, konunun önemli olması nedeniyle 3 bölüme ayırmak zorunda kaldım. Son bölüm olacak olan, gelecek yazıda (3. bölüm) ise varis çoraplarının ölçü alınması, tipleri, giyilmesi, kullanımı konuları üzerinde duracağım. Bu yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce mutlaka bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

p.s.: Varis çorapları ile ilgili olarak www.variscorabi.com sitesini ziyaret etmenizi öneririm. Tedavide kullanılan varis çorapları ile ilgili detaylı bilgi ve satış yapılan bir site.

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Bir Yanıt

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz