Varis Çorapları Hakkındaki Gerçekler: Bölüm III

Varis Çorapları Hakkındaki Gerçekler

Varis çorabı ile ilgili yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Varis çorapları, daha önceden bahsettiğimiz gibi bacakta belli bölgelerde, belli oranda basınç sağlamayı hedefleyen özel olarak yapılmış çoraplardır.

Varis Çoraplarının Çeşitli Boyda Olanları Mevcut, Hangisini Almalıyım?

Varis çorapları, bir uzman tarafından sizin muayeneniz sonunda reçete edilerek verilir. Çorapların, diz altı, diz üstü, kasığa kadar olan ve külotlu gibi çeşitli tipleri bulunur. Ayrıca bunlara ek olarak parmak uçu açık ve kapalı olanları da mevcuttur.

Ayrıca, çorapların farklı dokuma materyalleri, dokuma tipleri ve kullanım amaçlarına uygun olarak farklı renkleri bulunmaktadır. Burada esas, size muayeneniz sonrasında tedavi etmek amacıyla önerilen basınç değerlerinin sağlanmasıdır. Diğer özellikler, tedavi planını etkilememektedir.

Varis Çorabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Varis çorabı, uzman birisi tarafından bacakta belli bölgelerde yapılan ölçümlerden sonra verilmektedir. Sizin fiziki yapınıza uygun olarak seçildiği için bir başkasının varis çorabını giymek doğru bir tedavi etkinliğini sağlamaz. Bu nedenle, size verilen varis çorabı dışında bir çorap giymeyiniz.

Varis Çorabımı Ne Zaman Giymeliyim?

Bu soru, her zaman en sık sorulan soru olup yanıtı çok nettir. Varis çorabı giyimi için en ideal zaman, bacaklarınızda toplardamarda kan birikmesinin henüz başlamadığı sabah, yataktan çıkmadan önceki zamandır. Uyandıktan sonra, bacaklarınızı yada bacağınızı, yukarıya kaldırarak (duvara da dayayabilirsiniz) yaklaşık 5 dakika süre ile bekleyiniz, daha sonra çorabınızı size tarif edilen şekilde giyebilirsiniz.

Varis Çorabımı Giymek Çok Zor, Daha Kolay Bir Yolu Yok Mu?

varis çorabıKompresyon çorabını ilk başlarda giymek gerçekten oldukça zordur. Aslında, birçok tekniği olsa da çorabın henüz elastikiyetini kaybetmemiş olması nedeniyle gerçekten ciddi bir sıkıntı olarak hep karşımıza çıkmaktadır. Birçok hasta çorabın rahat olmadığını ifade etmektedir. Çorap aslına bakarsanız, ölçüm değerleriniz sonrasında hafif – orta derecede sıkmalıdır. Zaman içerisinde, elastikiyet özellikleri değişeceği için çorabın daha kolay giyilmesi beklenir.

Çorap reçetesi verilirken genellikle hastanın basınç değerleri dışında, hastanın hangi çorap tipine daha uygun olduğunu bilmek gerekir. Bu nedenle, hastanın genel durumu, sosyal durumu gibi faktörleri de birlikte değerlendirmek gerekmektedir.

Çorapların nasıl giyilmesi ile ilgili ayrıntılı bir yazı yazacağım, detayları orada size açıklayacağım.

Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

p.s.: Varis çorapları ile ilgili olarak www.variscorabi.com sitesini ziyaret etmenizi öneririm. Tedavide kullanılan varis çorapları ile ilgili detaylı bilgi ve satış yapılan bir site.

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz