Varis Çorapları ve Koşmak

İlginizi çekeceğini düşündüğüm yeni bir yazı ile merhaba. Varis çorapları ve koşmak…

Varis Çorapları ve Koşmak

Evet, kulağa ne kadar itici geliyor değil mi? Ancak, varis çorapları artık varisi olan hastalar için sadece yakınmaları azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda profesyonel veya amatör olarak koşanlara da fayda sağlıyor. Gelin birlikte bunun arkasındaki gerçekleri araştıralım.

Varis Çorapları ve Koşmak: Varis Çorapları Artık Profesyonel Koşucular Arasında Kullanılıyor

varis çorapları ve koşmak

Varis çorapları, artık profesyonel koşucular arasında da kullanılıyor.

Varis daha öncede bahsettiğim gibi, toplardamarlar içerisinde bulunan çok ince ve narin yapıdaki kapakçıkların fonksiyonlarını tam olarak yapamaması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucunda, yerçekimininde etkisi ile, toplardamar içerisinde bulunan kan, bacaklarda toplanmaktadır. Kalbe, geri dönmekte zorlanan kan, gün sonunda bacaklarda ödem, kasılma, kramp, ağırlık hissi, ağrı ve ileri dönemlerde de yüzeyel damarlarda belirginleşmeye neden olmaktadır. Varisin, oluşum neden veya nedenleri konusunda tam olarak bir fikir birliği oluşmamıştır. Ancak, çeşitli nedenler arasında en önemlileri, genetik ve yaşlanmadır. Diğer hastalıklarda olduğu gibi, farklı hastalık dereceleri olan variste de farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Bunların arasında bulunan varis çorapları (kompresyon çorapları) baldır kasları ve içlerinde yerleşmiş olan toplardamarlar üzerine baskı yaparak, kanın kalbe geri dönüşünü kolaylaştırmaktadır. Varis hakkında daha detaylı bilgi için varis nedir? başlıklı yazımı okumanızı öneririm.

Düzenli olarak koşmak iyi bir kardiyovasküler egzersizdir. Toplardamarlarınızın sağlığı açısından da oldukça etkili ve faydalıdır. Varis çorapları kompresyon yaparak toplardamar sağlığınızı korurken aynı zamanda da bacaklarınıza bir rahatlık sağlar. Bu amaçla üretilen varis çorapları, rahat ve hava – giriş çıkışına izin veren, naylon, polyester, Lycra ve Spandex materyallerinden üretilmektedir. Bu çoraplarda, diğer varis çorapları gibi derece bölüntülü (derecelendirilmiş) olarak üretilmektedir. Böylece, çorap ayak bileği seviyesinde daha fazla, yukarı dize doğru ise azalan derecelerde dışarıdan basınç uygulamaktadır.

Varis Çorapları, Sadece Dolaşımı Desteklemekle Kalmayıp Aynı Zamanda Bacaklarda Üretilen Laktik Asit Miktarını da Azaltmaktadır

Varis çoraplarının dolaşım üzerine olumlu etkilerinin yanında, baldır kaslarında oluşan laktik asit üretimini de azaltmaktadırlar. Vücudumuzda laktik asit biriktiğinde; halsizlik ve mide bulantısına neden olmaktadır.

Varis çorapları ile yeniden düzenlenen toplardamar kan akımı sayesinde, eğri – büğrü toplardamarların görülmesi de azalmaktadır. Bunlara rağmen, toplardamarlarınızda belirgin bir artış, bacaklarınızda özellikle akşamları dinlenme sırasında ortaya çıkan kasılma ve kramp mevcut ise güncel tedavi yöntemlerini değerlendirmek için lütfen kliniğimize uğrayın.

Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Kaynak ve Görsel: SigVaris Sport

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz