Varis Diyeti

Varis Diyeti

Merhaba, varis için en uygun diyet nedir acaba? Merak edilen bir soru olarak zaman, zaman hastalarım tarafından sorulur. Bu sorunun yanıtı, farklı açılardan değerlendirilmelidir. Hastalarım bu soruya verdiğim yanıt ile çok yakından ilgilenir, defalarca sorarlar.

Varis Diyeti: Varis için en uygun diyet nedir?

İşte, hastalarımın sordukları bu soruya verdiğim yanıt ile ilgili olarak derlediğim bilgiler burada. Zevkle okuyacağınızı tahmin ediyorum.

Kalori alımınızı kısıtlayın

Yüksek kalorili beslenme sonucunda, eğer günlük tüketiminiz fazla değilse obezite veya aşırı kilo alma sonucunda venöz yetmezlik veya varis gelişimine aday olabileceğinizi söylemek isterim. Venöz yetmezlik veya varisi bulunan hastalarımın tamamına, ilk söylediğim şey; mevcut kilolarının 3 ile 5 kilogram altına inmeleri halinde durumlarının düzeleceği ve yakınmalarının azalacağıdır. Bu durum aşırı kilolu veya kilolu olmayan tüm hastalarım için geçerlidir. Burada etkin olan mekanizma büyük olasılıkla, aşırı kilolu olma durumunda bacaklarda artan dolaşan kan haciminin azalması ile açıklanabilir.

Aşırı kilo veya obezite durumunda; kilo verebilmek için aslında denklem çok basit, yediklerinizden aldığınız kaloriden daha fazlasını tüketmek. Bunun sonucunda ise, zaman içerisinde depo yağları yakmaya başlayacaksınız.

Yağ yakmak için yapılan fiziksel aktivitelerin çoğunda baldır – kas pompası da aktif bir şekilde kullanılmaya başlanacağı için, venöz yetmezlik veya varise bağlı olan yakınmalarınızda da belirgin bir düzelmeyi göreceksiniz.

Haftada 500 gram kaybetmek için, günde 500 kalorilik bir kayıp sizin işinizi görecektir. Sağlıklı bir kilo kaybı için bu önerilen bir rakamdır. Ancak unutulmaması gereken bir durum, kalorik kısıtlamaya rağmen eğer günlük aktivitenizi arttırmazsanız bir süre sonra vücudunuz koruma moduna geçerek, yağların yakılmasını engelleyecek, başta kilo verme durumunda iken, bu süreç sekteye uğrayacaktır. Bu nedenle, sağlıklı bir kilo verme süreci için, düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekmektedir. Metabolizmanızı kandırmak için önerilen, günlük beslenmenizi 5 – 6 parçaya bölerek, belirlenen miktarlarda yemenizdir. Eğer sizde, sağlıklı kilo vermek isteyen bir varis hastası iseniz, belki de bir diyetisyen kontrolüne girmenizde yarar vardır.

Varis Diyeti: C vitamini açısından zengin besinler tüketin

Venöz yetmezlik veya varisiniz varsa; size önerim toplardamar duvar bütünlüğünü de korumak adına C vitamini açısından zengin besinler ile beslenmenizdir. C vitamini, vücudumuzda hemen her yerde bulunan bağ dokusu proteinleri olarak bilinen kollajen ve elastinin oluşturulmasında oldukça önemlidir. Bu nedenle, C vitamini eksikliğinde de venöz yetmezlik veya varis sık olarak gözlenebilmektedir.

C vitamini açısından zengin besinler arasında; çilek, portakal, limon, papaya, kivi, kavun, brokoli, karnıbahar, domates, maydanoz, taze soğan, kekik, fesleğen bulunmaktadır.

Varis Diyeti: Bol lifli gıdalar tüketin

Beslenme yoluyla alınan özellikle bitkiler aracılığıyla alınan lif; vücudumuzda bulunan enzimler tarafından sindirilemez. Daha basit, başka bir deyişle, parçalanamadığı için emilip, kan dolaşımına geçemez. Bunun sonucunda da kalorik bir değeri aslında yoktur, enerji olarak kullanılamaz. Lif içeriğinin bir parçası olan eriyemeyen lif; barsak içeriğinin yumuşamasına neden olarak aslında kabızlığında önleyicisidir. Kabızlık, özellikle karın içi basınç artışına neden olarak venöz yetmezlik veya varis gelişimine aracılık eden bir faktördür. Bu sayede, risk azaltılmış olur.

Lif açısından zengin besinler; bezelye, mercimek, enginar, brokoli, brüksel lahanası, çilek, ahududu, avokado, armut, havuç, yulaf, tam buğday bulunmaktadır.

varis diyeti

Bezelye: Varis için ideal diyetin bir parçası

Bol miktarda su için

Eğer yeteri kadar lif almışsanız, kabızlığı önlemek için yeteri kadar su tüketmeniz gerekmektedir. Aksi halde, life bağlı olarak kabızlık gelişecek ve venöz yetmezlik – varis riskiniz artacaktır. Dehidratasyon diğer adıyla su azlığı; vücudumuzda doğal metabolik süreçlerin devam etmesini de olumsuz olarak etkileyen bir faktördür.

Varis Diyeti: Bioflavonoid içeren gıdalar tüketin

Bioflavonoid’ler sebze veya meyvelerde bulunan ve genellikle o bitkinin zararlılar (böcekler) ve mikroplardan korunmalarını sağlayan bitkinin o canlı rengini veren maddelerdir. Yapılan bilimsel araştırmalar bioflavonoid’lerin sadece bitkileri değil, aynı zamanda insanlar içinde koruyucu oldukları yönünde sonuçların olduğunu göstermiştir. Bu durum, C vitamini ile de ilişkili oldukları saptanan kollajen ve elastin adı verilen bağ dokusu proteinleri yardımıyla olmaktadır.

Rutin, diğer adıyla Rutoside, venöz yetmezlik veya varis açısından özellikle incelenmiş bioflavonoid’lerin en başında gelmektedir. Karabuğday, Rutin açısından oldukça zengin bir besin olup; venöz yetmezlik veya varis sırasında karşımıza çıkan şişme, kasılma – kramp ve ağrı yakınmalarının belirgin oranda azalmasını sağlamaktadır. Asparagus, elma, portakal, limon, çilek, kızılcık Rutin açısından zengin gıdalar arasında yer almaktadır.

Yazımın sonuna geldim. Varis için en uygun diyet konusunda size basit bilgiler vermek istedim. Bu konu veya bağlantılı konular hakkında, bana sorularınız için buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

p.s.: Kapak görseli, www.freeimages.com dan alınmıştır.

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz