Varis Egzersizleri: Hangi Egzersiz Varise İyi Gelir?

Varis Egzersizleri

Merhaba. Varis, uzun süreli bir hastalıktır. Sadece kadınları etkilemekle kalmayıp, yaklaşık aynı oranda erkekleri de etkilemektedir. Etkilediği popülasyonda, sadece kozmetik yakınmalara neden olmakla kalmayıp, ileri durumlarda artmış iş gücü kayıplarına da neden olmaktadır. Konumuz, varis egzersizleri.

Konuya girmeden önce; bu egzersizleri özellikle bacak şişmesi durumunda da uygulayabilirsiniz.

Varis İçin Egzersiz: Varis Egzersizleri Nelerdir?

Varisleri azaltmak mümkün mü? Sorunun yanıtı evet. Aşağıda sayacağımız egzersizleri uygulayarak ve yaşamınızda bazı değişiklikler yaparak hastalığın görülmesini (gözle görülmesini de) azaltabilmek elimizde.

Bu egzersizlere bir göz atalım isterseniz.

1- Yürüyüş

En basit egzersizdir. Bacaklarınız bol, bol hareket ettirin. Baldır kaslarınızı kasın. Kas pompasını çalıştırın. Bu cümleleri birçok kere duyduğunuza eminim. Hepsi, gerçekten çok doğru. Eğer, varis olmak istemiyorsanız, günlük hayatınıza artık düzenli yürüyüşü eklemek, bir yerlere sıkıştırmak zorundasınız. Orta yaş dönemini geçen, herkes için geçerli. Belki buna, evimizde – sitemizde asansör yerine merdivenleri kullanmaktan başlayabiliriz. Önce; inerken asansör kullanmayı bırakalım isterseniz. Sonrasında da çıkarken. Gün sonunda, site etrafında bir kaç tempolu tur atmak, hem bacaklarda kan toplanmasını, hem de dolaşımı hızlandırarak doku içerisinde biriken fazla sıvının uzaklaştırılmasını sağlar.

2- Pedal Çevirme

Sert bir zeminde veya yoga matı üzerinde, sırt üstü uzanın. Ellerinizi ister her iki yanınıza, isterseniz de kalçalarınızın altına koyun. Bacaklarınızı kalçadan ve dizlerden 90’ar derece kıvırın ve sanki bisikletinizle pedal çeviriyor gibi yapın. Bacaklarınızı ne kadar yukarı kaldırırsanız, dolaşımı o kadar arttırırsınız. Tersinde, yani bacakları ne kadar indirirseniz o kadar da karın kaslarınızı sıkılaşacaktır. Her iki yönde de biz kazançlıyız, ne güzel. Bu egzersizi, bacaklarınızda ağrı olana dek yapabilirsiniz. Düzenli yaptığınız zaman, takip eden günlerde ağrının daha geç ortaya çıktığına şahit olacaksınız.

3- Bacak Kaldırma

Spor salonlarında yaptığınız egzersizlerden biraz daha farklı sanırım bu egzersiz. Sırt üstü uzanın, ellerinizi kalçalarınızın altına yerleştirin, sırtınızı tam olarak zemine temas ettirin. Sert zemin veya yoga mat sizin tercihiniz. Eğer sırtınız, daha başta iken ağrıyorsa bu egzersizi yapmak için kendinizi fazla zorlamayın. Her seferinde bir bacağınızı kaldırıp, yukarıda tutun. Diğer bacak zeminde kalsın. Yukarıda havada tuttuğunuz bacaktan bir süre sonra, ayak tabanından, baldırdan ve kasıktan aşağı doğru sanki kan akışını hissedeceksiniz. Bu hareketin aynısını, diğer bacak içinde yapın. Daha sonra, dinlenmek için her iki bacağınızı aşağı indirerek zemine paralel halde dinlendirin. Alternatif bir egzersiz olarak, eller kalça altında iken, her iki bacağınızı birlikte de havaya kaldırıp, ayak bileklerine dairesel bir hareket yaptırabilirsiniz.

Varis Egzersizleri

4- Dizden Kırma

Bir sandalye üzerinde dik pozisyonda, dizler 90 derece kırık pozisyonda oturun. Bir bacağı havaya kaldırarak tam düz pozisyona getirin. Bir süre bu şekilde kalmaya çalışın. Daha sonra, dizini kıvırın ve yere indirin. Aynı şekilde, diğer bacağınıza da bu egzersizi yapın. Burada amaç, baldır bölgesinde bulunan kasları kasmak.

5- Parmak Ucuna Kalkmak

En basit egzersizlerden birisidir. Evde, işte, spor salonunda rahatlıkla yapılabilinir. Egzersizi yapmak için herhangi bir şeye gereksinim yoktur. Sadece siz yeterli olursunuz. Hemen her zaman, rahatlıkla yapabileceğiniz bir egzersizdir. Özellikle, varis tedavisi verdiğim hastalara, her saatte yaklaşık 10 kere düzenli yapmalarını önerdiğim bir egzersizdir. Ayak parmak uçlarına kalkıp, ayak tabanını yerden 5 – 10 cm. kaldırmanız yeterlidir. Bu şekilde, yaklaşık 3 – 5 saniye taban havada kalmanız yeterlidir.

Tüm bu egzersizler, varis oluşumunu yavaşlatmak içindir. Düzenli yaptığınız takdirde yararlı olacağı kanısındayım.

Varis egzersizleri konumuz idi. Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, soru sormadan lütfen bu yazımı okuyunuz.

Aklımda iken, bu egzersizleri özellikle lenfödem tedavisi sırasında da kullanabilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz