Varis İçin Risk Grubunda Mısınız?

Varis için risk grubunda mısınız? Varis için kimler risk altında? Varis en sık kimlerde gözlenir? Bu soruları yanıtlamadan önce son bir soru daha soruyorum size.

Varis gelişimi için birden çok risk faktörünün etkili olduğunu biliyor musunuz?

Gelin bilinen bu risk faktörlerini birlikte gözden geçirelim ve esas olarak yazımın konusu olan varis için risk grubunda mısınız sorusunun yanıtını birlikte verelim.

Varis için Risk

Varis için Risk Photo by darkday.

Varis için Risk Grubunda Mısınız?

– Aile Öyküsü

Varis ailesel geçişli yani kalıtsal bir hastalıktır. Eğer aileniz içerisinde varis’i olan yakınlarınız mevcutsa, sizde varis gelişimi açısından yüksek risk altındasınızdır. Yapılan bilimsel bir çalışma, varisi olanların %50’sinde ailelerinde de varis’in bulunduğunu ortaya çıkarmıştır.

– Yaş

Varis ve toplardamar hastalıklarının gözlenme sıklığı, yaş ile artmaktadır. Bu durum, aslında toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların, zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak yıpranmasına bağlı ortaya çıkan bir durumdur. Bir diğer etkili olan durum ise; yaşlanma ile, kanın bacaklardan kalbe doğru pompalanma gücünün azalmasıdır.

– Cinsiyet

Kadınlar, varis gelişimi konusunda maalesef şansızlar. Bunun birçok nedeni var; yaşamları süresince karşılaşılan hormonal değişimler, gebelikler, doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri, puberte ve menapoz bunlardan bazılarıdır. Sayılan bu durumlar aslında, doğrudan toplardamar yapısını bozmakta veya yeni kılcal damarların gelişimine neden olmaktadır.

Menopoz ve varis ile ilgili olarak yazdığım yazıma, buradan (menopoz ve varis) ulaşabilirsiniz.

Saydığım bu nedenleri bizim kontrol etme veya değiştirme şansımız maalesef mevcut değil. Ancak, bizim de kontrol edebileceğimiz veya tamamen değiştirebileceğimiz bazı faktörlerde mevcut. Bu faktörleri, değiştirerek daha kaliteli bir yaşam sürebilme şansımız var. Gelin, hemen başlayalım;

– Şişmanlık (obezite)

Kilo aldığımızda bunun etkilerini, sadece bacak toplardamarlarımıza değil, vücudumuzda birçok farklı bölgede görürüz. Yerçekimi nedeniyle, bu durumdan ilk etkilenen bölüm, bacaklarımız olur. Bozulmuş kapakçıklar, genişlemiş toplardamar ve kan akışının bozulması obez olanlarda çok daha önce ortaya çıkar. Bu konu ile ilgili olarak, ilginizi çekeceğini umduğum bu yazımı (şişmanlık ve varis) da okumanızı tavsiye ederim.

– Uzun süre ayakta durma veya oturma

Eğer, uzun süre ayakta sabit durmayı veya aynı pozisyonda oturmayı gerektiren bir mesleğiniz varsa, bunu değiştirerek varis ve varise bağlı olan yakınmaları kontrol edebilmeniz mümkündür. Her fırsatta, düzenli olarak basit varis egzersizlerini uygulamak, sık aralıklarla pozisyon değiştirmek veya asansör yerine merdivenleri kullanmak sadece birkaç uygulamadır.

Son olarak, eğer risk altında olduğunuzu düşünüyorsanız, hafif basınçlı bir varis çorabı giymek sizin yaşam kalitenizi arttıracak bir girişim olabilir. Bu nedenle, varis açısından mutlaka bir kalp ve damar cerrahisi uzmanına muayene olmanızı öneririm.

Eğer, sizin de varis ve toplardamar hastalıkları ile ilgili eklemek veya sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, soru sormadan önce lütfen konu ile ilgili olan önemli açıklamamı okuyunuz.

Varislerinizi nasıl görüntülediğimizi merak ediyor musunuz? O zaman, bu yazıyı okuyun.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz