Varis İçin Yaz Önerileri: Varise İyi Gelen 9 Öneri

Varis için yaz önerileri

Merhaba. Havalar ısınmaya başlıyor, hepimiz çok etkileneceğiz. Ama, varisi olanlar için, yaz mevsimi oldukça zor geçer. Yaz mevsimi onlar için tam olarak işkenceye döner. Bu nedenle, yaz öncesi mutlaka varisleriniz için gerekli tedaviye başlamanız gerekmektedir. Varis için yaz önerileri nelerdir?

Bu arada, eğer varis konusu ilginizi çekti ise varis nasıl önlenir başlıklı bu yazımı mutlaka okuyunuz.

Varis için yaz önerileri nelerdir?

Yaza girdiğimiz günlerde sizi rahatlatacak ve yaz mevsiminden zevk almanızı sağlayacak önerilerim var.

  1. Serin Yerleri Tercih Edin: Özellikle, artmış ısı toplardamarlarınızı genişletecek, kanın bacaklarınızda göllenmesini arttıracaktır.
  2. Geniş ve Rahat Kıyafetler Giyin: Kan dolaşımınızı engellemeyen, rahat kıyafetler giyin. Pamuklu giysiler iyi birer tercih olabilir.
  3. Susuz Kalmayın: Özellikle yazın farketmeden kaybettiğiniz sıvıyı almaya özen gösterin. Bu sayede, dolaşım sisteminizde rahatlamış olur. Yaklaşık olarak, 2 – 2.5 litre sıvı tüketmeye dikkat edin.
  4. Bol Hareket Edin: Her zaman varisliler için geçerli bir durum, aktif olmaları ve hareket etmeleridir. Bu sayede, özellikle bacaklarda biriken kan, baldır kas pompası ile kolayca kalbe doğru pompalanmaktadır. Eğer zorunlu olarak ofis gibi kapalı ortamlarda çalışıyor ve az hareket ediyorsanız, her saatte 20 kez ayak parmak uçlarını yere basıp – topuk tarafını yukarı aşağı hareket ettiriniz (ayak parmak uçları üzerinde aşağı – yukarı hareket edin).
  5. Bisiklete Binin: Yazın bisiklete binmek gibisi yoktur. Kışın soğuk ve kasvetli havası nedeniyle binemediğiniz, depoya kaldırdığınız bisikletinizi artık çıkarın ve binin. Bisiklete binerek, bacaklardaki baldır kas pompasını daha aktif bir şekilde kullanarak, kanın kalbe daha kolay dönmesini sağlarsınız.
  6. Yaz İçin Özel Tasarlanmış Varis Çorapları Giyin: Varis veya toplardamar yetmezliği mevcut olan hastalarımız, sıcak havalarda yaz için özel olarak tasarlanmış kompresyon çoraplarından giymelidirler. Bu çorapların, diz altı ve parmak ucu açık modelleri sizi fazlasıyla rahatlatacaktır.
  7. Makjaj Yapın, Cilt Kapatıcıları Kullanın: Bu madde sadece kadınlar tarafından uygulanabiliyor. Bu konuda erkekler çok şansız. Eğer varis tedavinizi henüz yaptırmadıysanız ve varisler yada örümceksi damarlar sizi rahatsız ediyorsa, mevcut olan yüksek kaliteli cilt kapatıcılarından kullanabilirsiniz. Güzellik uzmanlarının tavsiyesi, kapatıcıları uygulamadan önce, vücudunuza nemlendirici sürmeniz ve sonrasında kapatıcıyı kullanmanızdır. Eğer, çorap giyerek kapatmak isterseniz bu yazı tam size göre. Ayrıca iyi bir kamuflaj ustası iseniz size önerim, Cover FX olacak. Benzeri ürünleri kullanan hastalarım, kamuflaj yönteminden çok memnun kalmışlardı. Bir diğer kamuflaj ustası üründe burada.
  8. Bacaklarınızı Fırsat Buldukça Yukarı Kaldırın: Varis ve toplardamar yetmezliği durumunda, bacak toplardamarlarında artmış olan basınçı, bacaklarınızı yukarı kaldırarak azaltabilirsiniz. Bu sayede, gün sonunda bacaklarınızdaki şişlikte azalmış olacaktır.
  9. Tuz Tüketiminizi Azaltın: Tuz tek başına bir ödem yapıcı maddedir. İçeriğinde bulunan sodyum, vücudunuzda almış olduğunuz suyu tutarak, bunun böbreklerden atılmasını engeller. Bunun sonucunda, vücudunuzda su birikir. Yerçekiminin etkisi ile bu durumda en çok bacaklarda gözlenir.

Evet, varisi olanlar bu yaz bunları yaparak rahatlayacak. Ama, yaz sonunda sizi ihmal ettiğiniz varislerinize çözüm bulmak için bekliyorum. Ancak, özellikle yazın varislilerin beslenme konusunda bilgi sahibi olmaları için bu yazımı (varis diyeti) okumalarını öneriyorum.

Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sevgiyle kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz