Varis Kremi: Tedavi İçin Kullanılmalı Mı?

Varis Kremi: Tedavi İçin Kullanılmalı Mı?

Merhaba. Bugün, varis (varis nedir?) için son zamanlarda yaygın olarak kullanılan varis kremi ile ilgili yazmak istiyorum. Sadece varis için değil, diğer hastalıklar için her zaman farklı, alternatif tedavi seçenekleri gündemde olmuştur. Ancak, bu tedaviler gerçekten etkili mi, yoksa birer pazarlama stratejisinin ürünü mü, başka bir deyişle bizi kandırıyorlar mı? Blog içerisinde, bu konu ile daha önce bir yazı yazmıştım, ilginizi çekerse yazıma, buradan (varis kremleri gerçekten faydalı mı?) ulaşabilirsiniz.

Ağrısız ve ekonomik varis tedavisi: Varis kremi bir alternatif olmalı mı?

Varis tedavisi için son zamanlarda artan oranlarda kullanılan varis kremlerinin tercih edilmelerinin altında yatan nedenler, ağrısız ve ekonomik bir çözüm olması ile çok yakından ilgilidir. Özellikle, kılcal varislerin tedavisinde önerilen güncel tedavi yöntemleri (transkütan lazer veya radyofrekans ablasyonu) kıyaslandığında varis kremleri oldukça ekonomik ve ağrısız uygulanan alternatifler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kılcal damarların transkütan radyofrekans tedavisi ile ilgili yazımı mutlaka okuyunuz.

Ancak, varis kremleri varis tedavisinde gerçekten etkili ve kalıcı bir tedavi sunmakta mı? Bu soru benim için, güncel olarak sunulan teknolojik her alternatif için kendi kendime sorduğum ilk sorudur.

Varis tedavisi, uzun süreli bir tedavi olarak benimsenmelidir

Varis, hepimizin bildiği bir damar hastalığıdır. Aslında, toplardamar hastalığıdır. Gelişim, ortaya çıkış nedenleri ile ilgili birçok faktör bir arada etkili olmaktadır. Bunların arasında, en önemlisi genetiktir. Azalan önem sırası ile etkili olan faktörleri sıralayacak olursak;

  • gebelik sayısı ve niteliği (ikiz, üçüz gibi),
  • doğum kontrol hapları ve/veya hormon tedavisi (özellikle östrojen ve progesteron)
  • obezite (yağ miktarı artışı; steroid yapılı hormonların miktarını arttırır)
  • hareketsizlik bulunmaktadır.

Etkili olan faktörlerin en başında yer alan genetik, diğer değişle kalıtım, ebeveynler (anne ve baba) üzerinden iletilmektedir. Genetik yapımız içerisinde yer alan bu durum, dış ve iç faktörler tarafından tetiklenmekte ve kılcal damarlardan, deri üzerinde elle farkedilen variköz pake adı verilen damar yumaklarına kadar değişken bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır.

İşte, değiştiremediğimiz ve etkili olan faktörlerin en tepesinde yer alan genetik faktör ile olan savaş bu nedenle, yaşadığımız sürece devam etmelidir. Varis hastalığı ile ilgili olarak (özellikle de kozmetik nedenlere bağlı) başvuran her hastaya bu durum detaylı olarak anlatılmalıdır. Hastaya tedavi amacı ile sunulabilecek ve hasta için uygun olan teknolojik tedavi yöntemleri detaylı olarak anlatılmalı, hasta tarafından da yöneltilen tedavi yöntemleri ile ilgili olan sorular yanıtlanmalıdır. Aksi takdirde, hem tedaviyi uygulayan hekim hem de tedavinin uygulandığı hasta açısından daha sonra istenmeyen durumlar ile karşılaşma riski yükselir.

Varis kremi Google araması; 532000 sonuç

Google arama motoruna, “varis kremi” yazdığımızda an itibari ile 532.000 sonuç karşımıza çıkmaktadır. Benzer şekilde, “varis tedavisi” yazdığımızda ise 400000 sonuç. Varis kremi aramaları yüksek oranda ilgi görmektedir.

Varis Kremi

Varis Kremi

Varis kremi ve içeriği

Varis tedavisinde kullanılan varis kremi, içerik olarak farklı maddelerden oluşursa da; ana içerik K vitaminidir. Varis kremi içeriklerini inceleyecek olursak;

1- K Vitamini

K vitamini, aslında Koagülasyon Vitamini dir. Koagülasyon, kelime anlamı ile pıhtılaşma demektir. Bir başka deyişle, K vitamini pıhtılaşmayı sağlayan bir vitamindir. Varis tedavisinde, tercih edilme nedeni ise toplardamar içerisinde lokal olarak uygulandığında kan pıhtılaşması ve duvar bütünlüğünü sağlamasıdır. Nerede ise, varis kremlerinin tamamında aktif olarak (filokinon, fitomenadion isimleri ile) kullanılmaktadır.

2- Japon Pagoda Ağacı

Japon Pagoda Ağacı

1960’lı yıllardan başlayarak, özellikle Avrupa’da yaygın olarak kullanılmıştır. Etkisi, kılcal damarların duvar stabilitesini (sağlamlığını) sağlamak üzerinedir. Ayrıca, toplardamar dolaşımını sağlarken, aynı zamanda da inflammasyonu azaltmaktadır.

3- At Kestanesi Özütü

At Kestanesi, uzun zamandır içerdiği Aesculin ve Aescin maddeleri nedeniyle varis hastalığının tedavisinde, hasta yakınmalarını azaltmak amacı ile bitkisel destek olarak kullanılmaktadır. At Kestanesi, diğer birçok bitkisel destek gibi inflammasyonun azaltılması, kılcal toplardamarların duvar yapısının güçlendirilmesini sağlar. Ayrıca, kılcal damarlardan oluşan sızıntıların azaltılmasında da etkilidir.

4- Tavşan Kirazı

Tavşan Kirazı (tavşan memesi); Ruscaceae familyasından 20-50 cm yükseklikte, kışın yaprak dökmeyen, çok yıllık, yaprak biçimindeki dalları sert ve batıcı, çalı görünüşlü bir bitkidir. 1950’li yıllardan beri üzerinde çalışılan bir bitki olan Tavşan Kirazı’nın etkileri, varis için kullanılan bitkisel destekler ile benzerlik göstermektedir. Kılcal toplardamar duvar yapısını güçlendiren, inflammasyonu azaltan karakteristik özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle, bacaklarda venöz yetmezlik durumunda karşımıza çıkan ağırlık hissi, gece krampları gibi yakınmaların azaltılmasında oldukça etkilidir.

5- Üzüm Çekirdeği Ekstresi

Üzüm Çekirdeği ekstresi, varis tedavisinde yapısında bulunan antioksidan maddeler yüzünden kullanılmaktadır. Bacaklarda dolaşımı düzenleyici ve bağ dokusu (toplardamar çevresi doku) yapısının güçlenmesini sağlamak diğer etkileri arasındadır.

Varis kremi, varis tedavisi için kullanılmalı mı?

Varis kremleri ve kabaca içerikleri ile ilgili bilgi verdim. Gelelim, önemli soruya; gerçekten varis kremi, varis tedavisi için kullanılmalı mı? Bu sorunun yanıtının benim için, (eğer benim bu konuda, daha önce yazdığım yazıyı okuduysanız zaten yanıtı biliyorsunuz) HAYIR olduğunu söylebilirim. Daha açık bir ifade ile, varis kremi veya kremleri, varis tedavisinde etkili bir tedavi sağlamamaktadır.

Varis Kremi Tedavisi Etkili Mi?

Varis Kremi

Varis kremleri, varis tedavisinde neden etkili değil?

Varis, farklı faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalık olsa da; toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların fonksiyonlarının kaybolması ile yakın ilgili olan bir durumdur. Kapakçıkların özellikle yoğun olarak bulunduğu bölgeler arasında yer alan safenofemoral bileşke önemli bir bölgedir. Bu bölgede, ortaya çıkan venöz yetmezlik (toplardamar yetmezliği) zaman içerisinde, ilerleyerek yüzeysel sistemi içine alan bir hastalık halini alır. Varis gelişimi ile, toplardamar içerisinde artan basınca bağlı olarak, zayıf duvarlı yüzeysel kılcal toplardamarlarda genişleme, büyüme gözlenir. Zaman içerisinde, içlerindeki kan akımı da yavaşlayan bu damarlar görsel olarak daha belirgin bir hal alırlar. Hastalık süreci tedavi edilmediğinde, zaman içerisinde, bu damarlar artan basınç değişimine adapte olabilmek için farklı mekanizmalar geliştirirler. Bu mekanizmaların en önemlisi, kılcal toplardamar duvar kalınlığının artmasıdır. Artmış olan duvar kalınlığına bağlı olarak, kılcal damar daha belirginleşirken, tedavilere (transkütan lazer veya radyofrekans ablasyonu) olan olumlu yanıtta azalmaktadır.

Varis kremlerinin, varis tedavisinde etkili olmamasının bir diğer nedeni de; tedavi amacı ile kullanılan bu kremlerin; kullanım sonrasında içeriklerinde yer alan K vitaminine bağlı olarak gelişen pıhtının; tedavinin bitmesi ile zaman içerisinde erimesi ve kılcal toplardamarın tekrar ortaya çıkmasıdır. Ayrıca, varis kremlerinin yüksek basınca maruz kalan ve damar duvarlarının kalınlaştığı bu kılcal toplardamarlarda istenen etkiyi sağlamamasıdır.

Eğer, sizin de bu konu veya damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan  ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazımı okuyunuz.

Kılcal damar tedavisi ile ilgileniyorsanız ve kılcal damarlarınızın neden ortaya çıktıklarını merak ediyorsanız, bu yazımı okumanızı kesinlikle öneririm.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Resimler, www.freeimages.com adresinden alınmıştır.

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz