Varis Kremleri

Varis Kremleri

Varisli damarlarınız nedeniyle, etek veya şort giymekte zorlanıyor ve bunları tedavi etmek için varis kremleri mi uyguluyorsunuz? Yanıtınız, EVET ise, lütfen bu yazıyı sonuna kadar okuyun. Kararınızı da sonra verin.

Son zamanlarda, Google’da artan oranda varis kremleri aramaları görmekteyim. Hemen hepsinde de, bahsedilen ürünün varis tedavisinde etkili olduğu, varise bağlı şikayetlerin azaldığından bahsediliyor. Bazıları, tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırmalı resimler ile, nasıl durumun düzeldiğini (mucizevi şekilde!!) resimin altında açıklıyor. İnsanın inanası ve gidip hemen alası geliyor bu kremi bir anda. Photoshop ile yapıldığı her tarafından belli olan resimler, artık inandırıcı gelmiyor. Bu kadar yoğun web aramalarına rağmen, bilinçli bir kesim maalesef bu kandırma ve tuzağa düşmüyor.

Venöz yetmezlik veya varis ile ilgili olarak, hastalarıma bilgilendirme yaptığım zaman; çoğuna varisin aslında mekanik bir arıza gibi düşünülmesi gerektiğini belirtirim. Böyle açıkladığımda, hastalarımın konuyu daha rahat anladığını fark ettim.

Varis Neden Oluşur? Esas Mesele Burada !! Bu Bölümü Lütfen Dikkatle Okuyun

Varis neden oluşur sorusuna verilecek yanıt, daha baştan varis kremlerinin neden tedavide işe yaramayacağını açıklamaktadır aslında.

Varis, yukarıda da bahsettiğim gibi mekanik bir durumdur aslında. Toplardamar hastalıklarının içerisinde, en sık karşımıza çıkandır. Nerede ise, yetişkinlerin ortalama %50’sinde karşımıza çıkmaktadır. Başka bir deyişle, her iki yetişkinden (cinsiyet fark etmeksizin) birisinde, varis gözlenmektedir.

Toplardamar hastalığı olan varis, hem damar duvarının kendisi ve hem de belli aralıklarla damar içerisine yerleşmiş olan kapakçıkların hastalığıdır. Bu iki durum, yumurta ile tavuk hikayesi gibidir. Yani; kimin, kimden olduğu durumu şaibeli.

Hem damar duvarındaki bozukluk, hem de kapakçıklarda ortaya çıkan yetersizlik sonucunda venöz hipertansiyon gelişir. Venöz hipertansiyon (toplardamar içerisindeki kan basıncının yükselmesi) sonucunda, toplardamar eğri – büğrü bir hale gelir, bir süre sonra da ciltten kabarmaya, gözle görünür bir hal almaya başlar.

Varis Kremleri

Venöz yetmezlik ve varis tedavisinde, varis kremleri tedavi etkinliği açısından yetersizdirler.
saponifier / Pixabay

Toplardamarlar, vücudumuzda bulunan diğer yapı ve organlar gibi oldukça önemli görevler üstlenir. Sadece, bacaklardan kanın kalbe dönüşüne yardımcı olmaz, aynı zamanda kanın toplandığı bir depo görevi de üstlenir.

Hassas bir yapıya sahip olan toplardamarlar, kolaylıkla zedelenebilir. Bunun sonucunda da, venöz yetmezlik ve varis ortaya çıkar. Genellikle ortaya çıkan varis, gözle görünür halde olduğunda, yüzeysel toplardamar sistemini ilgilendiren bir halde iken, eğer gerekli tedavi yapılmaz ise; derin toplardamar sistemini de etkilemeye başlar. Bu durumda, ciddi sorunlar ile karşılaşmak çok yakındır.

Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için varis nedir? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Varis Kremleri: Etkisi Oldukça Sınırlı, Tedavi Etkinliği Çok Düşük

Varis tedavisi için reklamı yapılan varis kremleri veya losyonlarının etkisi oldukça sınırlıdır. Sadece etkisi sınırlı olmakla kalmaz, varis tedavisinde etkin bir tedavi seçeneği olarak değerlendirilmemektedir. Bunun nedenini, yukarıda açıklamıştım.

Varis krem ve losyonlarının hemen hepsi, dışarıdan uygulandıklarında (topikal) cildin üst seviyesinde etkili olurken, daha derin tabakalarda etkili olmamaktadır. Başka bir deyişle, varis krem ve losyonları cildin görüntüsünü düzelten, daha iyi bir görünüşe sahip olmalarını sağlayan ürünlerden başka bir şey değildir. İçeriğine eklenen At Kestanesi özütü, Gotu Kola v.b. gibi maddelere rağmen, varis için ciddi bir tedavi seçeneği olarak değerlendirilmemelidir. Gotu Kola, At Kestanesi Özütü gibi maddeler, venöz yetmezlik ve varise bağlı şişme, ödem, kasılma gibi yakınmaların hafifletilmesinde etkilidirler. Başka bir deyişle, varislerin ortadan kaldırılmasında, veya yok olmalarında etkili değildirler. Ağız yolu ile bu maddeler kullanıldığında, şikayetler bir miktar hafiflemektedir. Bu maddeler ile ilgili olarak, blog içerisinde farklı yazılarım var. Hepsinde, söylediğim veya belirttiğim; bitkisel destekleyici maddelerin hepsinin aslında tedavi edici olmaktan çok, yakınmaları azaltıcı oldukları yönündedir. Ancak, tekrar belirtmek isterim ki, bu maddeler, dışarıdan uygulandıklarında varis için tedavi edici etkileri olan maddeler olarak değerlendirilmemelidirler.

Venöz yetmezlik ve varis tedavisinde, bitkisel destek tedavisi seçenekleri ile ilgili olan yazıma, buradan (varis bitkisel tedavi seçenekleri) ulaşabilirsiniz.

Varis Kremleri: Varis İçin Önerilen Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Varis krem veya losyonlarının yerine varis tedavisinde kullanılacak yöntemler hakkında bilgi almak için, mutlaka konusunda uzman bir kalp ve damar cerrahı ile görüşmenizi öneririm. Varis tedavisi, günümüzde minimal invaziv adı verilen, küçük kesilerden, çoğu zaman genel anestezi gerektirmeden, %90 – %95 başarı oranlarında yapılabilmektedir. Bu yöntemler arasında en sık kullanılanlar; endovenöz radyofrekans ablasyonu, endovenöz lazer, endovenöz mekano-kimyasal köpük skleroterapisi, endovenöz buhar uygulaması, endovenöz tıbbi (medikal) yapıştırıcı’dır. Bu tedavi yöntemleri hakkında, blog içerisinde farklı yazılarım mevcut. Bu konu ile ilgili bilgi için bu yazımı (köpük tedavisi) okuyabilirsiniz.

Yazımı burada bitiriyorum. Bu konu ile ilgili veya başka konular ile ilgili olarak, bana buradan kolaylıkla ulaşabilir ve yanıtını merakla beklediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen, bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz