Varis Meyveleri: Varis İçin En Özel 7 Meyve

Varis Meyveleri

Varis ve venöz yetmezlik yakınmalarının azaltılmasında, hangi meyveler etkili oluyor?

Varis, başınızın belası ama tedavi için zamanınız yok ve etkili bir tedaviyi araştıran kadar, yakınmalarınızı azaltacak birşeyler mi arıyorsunuz? Size önereceğim meyveler ve özellikle taze suları, varis ve varise bağlı ortaya çıkan yakınmalarınızı kısa sürede azaltacaktır. Nasıl mı, dediğinizi duyar gibi oluyorum?

Doğa, bize her yönden tedavi seçenekleri sunuyor. Her geçen gün, bunların farkına varıyor ve doğal tedavi yöntemlerinin arasına tek, tek yerleştiriyoruz. Belki de, halen tedavisini bulamadığımız birçok hastalığın tedavileri doğa içerisinde bir yerlerde gizli, saklı bizi bekler durumda.

Varis Meyveleri Nelerdir?

Evet, şimdi meyveleri ve içeriklerinde etkili olan maddeleri bir göz atalım;

  • Vişne (Flavonoid, antosiyanin ve proantosiyanidin)
  • Kiraz (Flavonoid, antosiyanin ve proantosiyanidin)
  • Yaban Mersini (Flavonoid, antosiyanin ve proantosiyanidin)
  • Böğürtlen (Flavonoid, antosiyanin ve proantosiyanidin)
  • Üzüm (Flavonoid, antosiyanin ve proantosiyanidin)
  • Siyah Kuş Üzümü (Flavonoid, antosiyanin ve proantosiyanidin)
  • Ananas (Bromelain)
Varis Meyveleri

Varis Meyveleri Nelerdir?

Varis Meyveleri ve Flavonoid

Flavonoid, antosiyanin ve proantosiyanidin’ler, özellikle toplardamar duvar yapısını doğrudan güçlendiren maddelerdir. En çok, dut benzeri meyveler (berry) de bulunurlar. Özellikle, Yaban Mersini ve Böğürtlen içerik açısından en yüksek flavonoid içeren meyveler arasında yer alır.

Bir diğer etkili madde olan Bromelain; varis ve benzeri durumlarda toplardamarlar içerisinde birikme eğilimi olan fibrinin yıkımını arttır ve damar içerisinde birikmesini engeller. Bunun sonucunda, varis’li damarın daha sertleşmesini engellenir. Bununla birlikte, aynı zamanda toplardamar içerisinde oluşan çok küçük pıhtıların da daha ciddi bir hastalığa neden olmadan parçalanmasını sağlamaktadır.

Varis nedeniyle bu meyveleri taze olarak tüketmek oldukça önemlidir. Eğer, taze meyveleri tüketmekte zorlanıyorsanız ve meyve suyu olarak tercih edenlerdenseniz, size önerim bu meyvelerin taze olanlarında elde edilen ortalama 1 bardak (200 ml) meyve suyunun günlük olarak tüketilmesi yeterli olmaktadır. Sakın ola bu meyvelerin pastörize veya konserve olanlarına ait ürünleri kullanmayınız. Ürünlerin saklama sürelerini arttırmak için konulan kimyasal maddeler ve rafta geçen süre içerisinde etkin maddelerin etkinlik güçlerinin kısa süre içerisinde azalması nedeniyle önermemekteyim. Lütfen, bu konuya önem gösterin, meyveleri taze şekilde tüketin.

Eğer sizinde, kalp ve damar hastalıkları ile ilgili eklemek veya sormak istedikleriniz de varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, soru sormadan önce; önemli açıklama başlıklı yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz