Varis Nasıl Önlenir?

Varis Nasıl Önlenir?

Ne kadar sağlıklı veya aktif olursak olalım, yaşamımızın herhangi bir döneminde varis veya kılcal damarlar ile yolumuz kesişir. Profesyonel olarak sporla uğraşan ve beden olarak fit durumda olanlarda bile gözlenen kaçınılmaz bir durumdur. Yaşlanma süreci içerisinde, bedenimizde meydana gelen değişikliklerin birer yansımasıdır olanlar. Varis ve toplardamar hastalıklarında risk faktörleri ile ilgili blog içerisinde farklı yazılarım mevcut. Hepsinde ortak olan bir nokta var ki, genetik. Değiştiremediğimiz bu nokta dışında birçok faktörü, kısmen kontrol edebilme, değiştirebilme gücümüz mevcut. Varis Nasıl Önlenir? Bu hastalık, kaderimiz olmasın.

Varis Nasıl Önlenir?

Varisin nasıl geliştiği konusunda eğer bir bilginiz yoksa, genellikle ne zaman ve nasıl çıktığı konusunda da fikir sahibi olmanız zor. Varisi umursamaz olanların çoğunlukta olduğunu görüyorum. Nasılsa olacak diyerek, herhangi bir önlem almamak doğru bir yaklaşım değildir. Eğer bacaklarınızda, künt ağrı ve/veya ağırlık hissi gibi daha önceden farkına varmadığınız durumları hissederseniz, varis veya toplardamar hastalığı başlangıcı olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken proaktif bir yaklaşımla, bu konuda tecrübeli bir kalp ve damar cerrahisi uzmanına muayene olmanızdır.

Varis Nasıl Önlenir? Bir Muayene, Yaşantınızı Değiştirir Mi?

Varis muayenesi, kalp ve damar cerrahisi hastalıkları içerisinde muayenesi kısa süren hastalıklardandır. Genellikle, venöz yetmezlik veya varisin tanısını; detaylı olarak alınan iyi bir hastalık hikayesi ve fizik muayene tamamlar. Muayene sonrası, genellikle istenen venöz doppler ultrasonografi (renkli doppler ultrasonografi) ile muayeneniz tamamlanır. Bacaklarınızdaki durumu daha da kötüleşmeden, basit değişimlerle önlemek mümkün. Bu noktada, yaşam düzeni değişikliklerinin önemini kulak ardı etmeyin. Muayeneniz sonrasında, doktorunuzun tavsiyesi ile, varis çorapları giymek, uzun süre oturmamak, bol hareket etmek gibi günlük yaşamınızda yapacağınız ufak değişimler önleyici olabilmektedir. Bu önerileri uygulamak için geçikir, veya tedavi olmazsanız daha ileride ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmanız kaçınılmazdır. Bu sorunların başında, venöz ülserler (varis yarası) gelmektedir.

Lütfen, sağlığınıza gereken ilgiyi gösterin. Erken tanı ile sadece varisin değil diğer hastalıklarında tedavisinin yapılabileceğini unutmayın.

Şimdilik bu kadar. Varis Nasıl Önlenir? sorusunun yanıtını, biraz olsun vermek istedim. Eğer, sizin de varis, ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, bana sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz