Varis Nedir?

Varis Nedir?

Size bahsetmek istediğim konu; her iki yetişkinden birisinin hastalığı olan varis.

Varis, hakkında birçok bilgi mevcuttur. Ancak, bu bilgilerin çoğu güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgiler olmamakla beraber kişiyi yanlış yönde de yönlendirebilme potansiyeline sahiptir. Varis, konusunda yer etmiş adeta mit halini almış bu bilgiler yerine, daha doğru, güvenilir ve basit bilgilere ihtiyacımızın olduğu aşikardır. Bu yazı, size “Varis Nedir?” konusu ile ilgili doğru ve güncel bilgileri vermeyi amaçlamaktadır.

Gelelim bu bilgilere;

Varis Nedir?

Varis, bir toplardamar hastalığıdır. Toplardamarlar, kanı kalbe doğru taşıyan damarlardır. İçlerinde bulunan kapakçıklar yardımı ve bacaktaki baldır kas pompasının itici gücü sayesinde çalışırlar. Varis, temel olarak bu iki sistemden birisinin veya her ikisinin yetersizliğine ikincil olarak gelişir. Bunun sonucunda, toplardamar içerisinde basınç artar, kapakçık daha belirgin olarak yetersiz hal alır. Bacakta, şişme, ve yüzeyel damarlarda belirginleşme ortaya çıkar. Amerika Birleşik Devletleri’nde varis nedeniyle tedavi gören 40 milyon hasta mevcuttur.

Varis oluşumu konusunda riskli meslek grupları başlıklı yazım ilginizi çeker.

Varis Nedir

Varis: Bir Toplardamar Hastalığıdır

Varis Nedir? Varis İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

1- Genetik

Varis gelişimi için en önemli risk faktörlerinden birisi genetiktir. Varis gelişen hastaların %50’den fazlasında aile öyküsü mevcuttur. 2011 yılında, Alman araştırmacılar; varise neden olduğunu düşündükleri bir basit protein (AP-1) varlığından söz ettiler. Eğer, ebeveynlerinizden birisinde varis mevcutsa, sizde de gelişmesi yüksek oranda mümkündür.

2- Gebelik veya Aşırı Kilolu Olmak (Obezite)

Varis veya yüzeysel toplardamarlarda belirginleşme, sık olarak basınç yüksekliği, aşırı kilolu olmak veya gebelik ile yakın ilişkilidir. Gebeliğe bağlı olan varisler, doğumdan sonraki, 3 – 12 hafta içerisinde gözden kaybolur.

Aşırı kilolu olmaya bağlı olarak karşımıza çıkan variste durum, gebelik ile benzerlik gösterir. Burada rol alan etken, yine basınç artışıdır. Ancak, gebelikten farklı olarak bu neden daha uzun süreli etkili olur.

Varis ve risk faktörleri konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, lütfen bu yazımı okuyunuz.

Varis Nedir? Bacak, Bacak Üstüne Atmak Varise Neden Olur Mu?

Cevap, HAYIR. Bu yanlış bilinen, eski bir inanıştır. Varis, daha önce de bahsettiğimiz gibi, toplardamar içerisinde yer alan kapakçıkların yetmezliği ile karakterize bir hastalıktır. Bacak, bacak üstüne atmak etken olmayıp, uzun süre oturmak veya ayakta kalmak; varisi bulunan kişilerde sadece yakınmaların artmasına neden olur.

Varis Nedir? Uzun Süre Ayakta Durmak, Varise Neden Olur Mu?

Cevap, HAYIR. Yukarıda da bahsettiğim gibi, varis daha farklı mekanizmalar ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Uzun süre ayakta durmak, sadece toplardamar içerisindeki basıncın yükselmesine neden olur. Bu durum özellikle, varisi olan kişilerde yakınmaların hızla artmasına ve toplardamarların yüzeysel olarak daha belirgin olmasına neden olur. Bu nedenle, uzun süreli ayakta durmak zorunda olan mesleklerde çalışanların belli aralıklarla düzenli hareket etmeleri ve fazla kilo almamaya özen göstermeleri gerekmektedir.

Varis Nedir? Varisi Önlemek Mümkün Mü?

Sıkı pantolonlar, yüksek topuklu ayakkabılar, varisi olanların durumlarını kötüleştiren faktörlerdendir. Bu yakınmaların artmasını veya görsel olarak bozulmanın daha belirgin hale gelmesini istemiyorsanız varis yakınmalarını arttıran bu faktörlerden uzak durmalısınız.

Varis Nedir?

Varisi Önlemek Mümkün Mü?

Basit ve net bir ifade ile; varisi, önlemek mümkün değildir. Genetik geçişi ağırlıklı bir hastalık olduğu için; önlemek mümkün değildir. Ancak, yaşam kalitemizi etkilememesini sağlamak elimizdedir. Yaşam düzenimizde yapacağımız ufak bir takım değişiklikler ile bu durumu lehimize çevirmek olasıdır. Düzenli olarak yapacağımız, yüzme, koşu, pilates egzersizleri, bacak egzersizleri bunlardan sadece birkaçıdır. Bu aktivitelerin tamamı, bacak toplardamarları içerisindeki kan akımını arttırıcı olup, ileride varise bağlı çıkacak yakınmaların şiddetini de azaltmaktadır. Varis egzersizleri ile ilgili olan bu yazımı (varis egzersizleri) okumanızı tavsiye ederim.

Varis, ailenizde var diye üzülmeyin. Varis, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Günümüzde uygulanan, ameliyatsız varis tedavisi teknikleri ile bu hastalıktan kısa süre içerisinde kurtulmanız mümkündür. Varisin ameliyatsız teknikler ile tedavisi için lütfen bu yazıyı (ameliyatsız varis tedavisi) okuyunuz.

Bu arada, varisin neden bazı insanlarda, özellikle sporcularda ortaya çıkmadığını merak ediyorsanız, varis ve spor başlıklı yazımı okumanızı öneririm.

Eğer, sizin de, bu konuda veya damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, soru sormadan önce mutlaka bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz