Varis Nerelerde Olur?

Varis Nerelerde Olur?

Merhaba, venöz yetmezlik veya varis, toplardamar rahatsızlığı olup, vücudumuzda toplardamarların olduğu yerlerde karşımıza çıkmaktadır. Peki, varisin (bacaklarımız dışında) nerelerde karşımıza çıktığını hiç merak ettiniz mi? Yanıtınız, EVET ise; yazımın devamını okumanızı tavsiye ederim. Evet, varis nerelerde olur?

Varis Nerelerde Olur?

Dediğim gibi, venöz yetmezlik veya varis aslında toplardamarların bir hastalığıdır. Normal anatomik yapı içerisinde, toplardamar içerisinde bulunan ve kanın özellikle yerçekimi nedeniyle, ayak tabanına doğru geri kaçışını engellemekle görevli kapakçıkların deformasyonu (veya fonksiyonlarını yapamaması) sonucunda ortaya çıkan bir durumdur.

Vücudumuzun, normal fizyolojiden oluşan sapmalara veya hastalıklara karşı olan koruyucu mekanizmaları nedeniyle ortaya çıkmaları genellikle uzun bir zaman almaktadır. Buna bağlı olarak, fark edilmeleri de güçtür.

Varis, Neden Bacaklarımızda Daha Fazla Olur?

Bu sorunun aslında yanıtı, fizik derslerimizde gizlidir. Bacaklarımızda bulunan toplardamarlar, en uzun damarlarımız arasındadır. Bu damarlar içerisindeki kan akımı pasif bir şekilde olmaktadır. Yani, atardamarlarda olduğu gibi, kalp gibi aktif bir pompa sistemi yoktur. Bunun yerine, baldır – kas pompası adı verilen, kalp pompasının fonksiyonunu gören bir yapı bulunur.

Baldır – kas pompasına ek olarak, yerçekimi nedeniyle toplardamar içerisinde bulunan kanın, ayak tabanına geri akışını engellemeye çalışan bir diğer mekanizma ise toplardamar içerisinde bulanan kapakçıklardır. Bu kapakçıkların, yoğun olarak bulunduğu bölgeler kasık bölgesi, diz arkasıdır. İşte bu bölgelerdeki kapakçıkların yapısal olarak bozulması toplardamar içerisinde bulunan kanın (yerçekimi etkisi ile) ayak tabanına doğru geri akmasına neden olur. Bu geri akış, bir süre sonra da kanın ayak bileği ve baldır bölgesinde birikmesi ile sonuçlanır (kanın göllenmesi). Bu göllenmenin şiddetine de bağlı olarak, venöz yetmezlik veya varisin dereceleri ortaya çıkmaktadır.

Varis Nerelerde Olur? Vücudumuzda Varis Hangi Bölgelerde Görülür?

Varisin bir toplardamar hastalığı olduğunu belirtmiştim. Sormuş olduğum bu sorunun yanıtı aslında belli gibi. Evet, varis aslında vücudumuzda toplardamarların olduğu her yerde karşımıza çıkar. Ancak, varisin en sık karşımıza çıktığı bölgeleri özetleyecek olursak;

  1. Vulva ve vajina (vajen) bölgesi (vajinal varis, vulvar varis, pelvik venöz konjesyon sendromu, pelvik konjesyon)
  2. Anüs (rektum) bölgesi (hemoroid)
  3. Yumurtalık kesesi (skrotum), testis bölgesi (varikosel)
  4. Meme bölgesi
  5. Kollar ve eller (el varisi)
  6. Göz çevresi (göz varisi)
  7. Burun çevresi ve yüz (burun varisi)

1- Vulva – Vajina (Vajen) Bölgesi Varisleri, Pelvik Venöz Konjesyon Sendromu

Vulva veya vajina bölgesinde karşımıza çıkan varisler, son zamanlarda giderek artmaktadır. Açıkçası ben bunun en önemli nedenini farkındalığın artması olarak görmekteyim. İkinci sırada ise, tanı yöntemlerinde son yıllarda ortaya çıkan ilerlemelerdir.

Vulva veya vajina bölgesi varislerinin en önemli nedeni ise pelvik venöz konjesyon’dur. Bu konunun detayına yazım içerisinde girmek istemiyorum, ancak merak edenler, konu ile ilgili yazıma buradan (vajinal varisler – vulvar varisler) ulaşabilirsiniz.

Özellikle, bu bölgelerde karşımıza çıkabilen varislerin tanı ve tedavisinde multidisipliner yaklaşım oldukça önemlidir.

2- Anüs (Rektum) Bölgesi Varisleri, Hemoroid (Basur)

Anüs (rektum); toplardamar yapılarının vücudumuzda sık olduğu bölgelerden birisidir. Anüs (rektum) bölgesinde, farklı toplardamar sistemleri adeta bir ağ oluştururlar. Bu sayede birbirleri ile de bağlantı halindedirler. Sağlıklı toplardamar kan akışı açısından bu bağlantılar oldukça önemlidir.

Toplardamar bağlantılarının yoğun olduğu rektum bölgesinde, bu sistemler içerisinde ortaya çıkan toplardamar kan basınc artışı veya toplardamarın yapısal değişiklikleri; hemoroid (basur) oluşumuna neden olur. Bu durum sıklıkla, anüs (rektum) bölgesinde toplardamarların belirginleşmesi, gözle görünür veya ele gelir halde olması veya kanama ile karşımıza çıkmaktadır.

Bu konu ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz, burada (basur ve varis) yazdığım yazımı da okuyabilirsiniz.

3- Yumurtalık Kesesi (Skrotum), Testis Varisleri, Varikosel

Erkeklerde karşımıza çıkan varisin sık olarak gözlendiği bir diğer bölge ise, skrotum diğer adıyla testis (yumurtalık kesesi) dir. Testis çevresini saran toplardamarların genişlemesi olarak adlandırılan Varikosel, aslında bir toplardamar genişlemesidir. Testis içerisinde, ele gelen yarı – yumuşak bir kitle olarak karşımıza çıkar. Çoğu zaman ağrısızdır. Zaman içerisinde büyüme eğilimi olduğu için, erken dönemde tedavi edilmesi önerilmektedir. Erkek tipi, kısırlığın önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Bu konu ile ilgili olan, varis ve varikosel başlıklı yazımı okumanızı öneririm.

4- Meme Bölgesi Varisleri

Özellikle kadınlarda, meme bölgesinde yüzeysel toplardamarlarda belirginleşme gözlenebilmektedir. Bunun nedenleri arasında en sık, memeye yönelik cerrahiler (protez, meme büyütme – küçültme ameliyatları) ve hormon tedavileri (östrojen ve progesteron) yer almaktadır. Azalan oranda da, aşırı kilo alma, kortikosteroid kullanımı etkili olabilmektedir.

Meme çevresinde, kılcal damarlarda belirginleşme de, varis olarak değerlendirilir. Ancak, farklı nedenleri olabilen bir durumdur.

5- Kol ve El Varisleri

Toplardamarların sık olarak karşımıza çıktığı bir diğer bölge ise kollarımız ve ellerimizdir. Bu bölgelerde, toplardamar sistemleri birbirleri ile bağlantılar oluşturmaktadır.

Kol bölgesinde, toplardamarların belirginleşmesi veya varisli bir görüntü almasının altında farklı nedenler bulunmaktadır. Bu nedenler arasında belki de en önemlisi; meme kanseri nedeniyle meme ve koltuk altı bölgesine yapılan girişimler ve radyoterapi (ışın tedavisi) dir. Cerrahi işlem veya uygulama sırasında toplardamarların zedenlenmesi toplardamar doğal kan akışını etkilemektedir. Bunun sonucunda da varisli yapılar şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Kol ve el varisleri ile ilgili blog içerisinde yazdığım yazıma buradan (el varisleri) ulaşabilirsiniz.

varis nerelerde olur

El varisleri, özellikle ileri yaşlarda karşımıza çıkmaktadır.

El bölgesinde çoğunlukla gördüğüm varisler ise kozmetik veya estetik yakınmalar arasında değerlendirilmektedir. El varislerinin, en önemli nedeni yaşlanmadır. Yaşlanma ile, vücudumuzda ortaya çıkan en önemli değişiklik olan destek dokusunun azalması/yapısının değişmesi sonucunda el bölgesi toplardamarları çok daha belirgin bir hal almaktadır.

6- Göz Çevresi Toplardamarları

Gözümüz çevresinde ortaya çıkan toplardamarlar her zaman göz çevresi varis olarak değerlendirilmemelidir. Bu bölgenin anatomik yapısının özelliği olarak, toplardamarlar çok kolaylıkla belirgin hale gelebilmektedir. Ancak, ortaya çıkan toplardamarların kozmetik – estetik olarak rahatsız etmesi nedeniyle müracaat eden hastaların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Günümüzde kullanılan radyofrekans veya lazer teknolojisi ile tedavi edilmeleri mümkün olan bu toplardamarların estetik dışında ciddi bir soruna neden olmaları oldukça ender bir durumdur.

Göz ve burun çevresi kılcal damarların tedavisinde, iyi bir alternatif olarak transkütan radyofrekans tedavisi ile ilgili yazımı buradan (kılcal damar tedavisi) okuyabilirsiniz.

7- Burun Çevresi ve Yüz Toplardamarları

Sık olarak, muayene ettiğim hastalar arasında yer alan bir diğer hasta grubu da burun çevresi ve yüz toplardamarlarından muzdarip olanlardır. Nerede ise, her hafta e-mail yolu ile varis nerelerde olur ve benzeri sorulara yanıt vermekteyim (sorulara yanıt vermeye çalışıyorum, sizden ricam sorunuzu sormadan önce bu yazıyı okumanız).

varis nerelerde olur

Burun çevresi kılcal damarların tedavisinde; transkütan radyofrekans iyi bir seçenektir.

Burun çevresi, yüzeysel ve kılcal toplardamar ağının sık olduğu bölgelerden birisidir. Özellikle, doğum kontrol hapı kullanan bayan hastalarımda uyluk bölgesi dış ve iç bölgelerinde sık olarak karşıma çıkan kılcal damarları, seyrek olarak burun çevresinde de görebilmekteyim. Burun çevresi ve elmacık kemikleri bölgesi kafanın güneş ve benzeri etmenlere maruz kalan en önemli bölgelerindendir. Bu nedenle, özellikle ülkemizin güney ve güneşli bölgelerinde yaşayan orta – ileri yaş grubunda maalesef kılcal damarları daha sık görmekteyiz. Korunma amacı ile, özellikle güneş ışınlarının yoğun ve dik olarak geldiği saatlerde geniş bir şapka giymek veya yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmak oldukça faydalı olabilmektedir.

Burun çevresi ve yüzün diğer bölgelerinde ortaya çıkan kılcal damarların tedavisinde, yine vücudun diğer bölgelerindeki kılcal damarların tedavisinde kullanılan radyofrekans veya lazer tedavileri ile yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir. Yüzdeki kılcal damarlar ile ilgili olarak daha önceden yazdığım yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Evet, toplardamar hastalıkları içerisinde karşımıza sık olarak çıkan varisin vücudumuzun farklı bölgelerinde de görülebileceğini ve günümüzde uygulanan farklı tedavi tekniklerinin kullanımı ile etkili sonuçların alındığını belirtmek istedim. Varis nerelerde olur sorusuna, özet bir yanıt vermek istedim. Venöz yetmezlik – varis veya başka konular ile ilgili olarak, bana buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Eğer bu yazıyı buraya kadar okuduysanız; bence varis alternatif tedavi yöntemleri ile ilgili bu yazım da ilginizi çeker.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

p.s: Kapak görseli, www.freeimages.com adresinden alınmıştır.