Varis Sebze ve Meyveleri

Varis Sebze ve Meyveleri

Yaz mevsiminin en çok sevdiğim özelliği nedir, biliyor musunuz? Taze sebze ve meyve seçeneklerinin çok fazla oluşudur. Bu yazımda, bu mevsimde yediğimiz tüm sebze ve meyvelerin özellikle damar sağlığınız üzerine olan olumlu etkilerinden biraz bahsedeceğim. Varis sebze ve meyveleri 

Varis Sebze ve Meyveleri: Domates

Yaz ile adeta özdeşleşen bir sebzedir. Gelişen teknolojik imkanlar sayesinde artık her mevsim adeta yediğimiz bir sebze olmasına rağmen, yazın taze olarak adeta dalından yemenin tadı bir başka oluyor aslında. Domatesin bu hali içerdiği yüksek C vitamin içeriği ile adeta toplardamar sağlığımız için bir bomba etkisi yapıyor. Sıcak havalarda, içerdiği sıvı ile de farkında olmadan susuz kalmamızı da engelleyen bir sebzedir.

Varis Sebze ve Meyveleri, Yeşil Sebzeler:

Pazı, pancar, lahana ve diğer yeşil yapraklı sebzeler özellikle içerdikleri yüksek orandaki K vitamini sayesinde damar sağlığının vazgeçilmezlerindendir. K vitaminin, toplardamar sağlığı üzerine olan olumlu etkileri ve varislerin önlenmesine olan katkıları klinik olarak gösterilmiştir. Yaprakları ile beraber, sapları da tüketilebilmektedir.

Bamya:

varis sebze ve meyveleri

Varis sebzeleri içerisinde, bamya içerdiği yüksek C vitamini ve folik asit ile damar duvarı yapısı üzerinde oldukça etkilidir.
punnamjai / Pixabay

Güney bölgelerimizin vazgeçilmez sebzesidir bamya. Bamya’nın seveni olduğu kadar, sevmeyeni de çoktur aslında. Ancak, bamya sevmeyenlerin özellikle içerdiği yüksek C ve K vitaminleri, folik asit nedeniyle bir kez daha düşünmelerini öneririm. C, K vitaminleri ve folik asitin damar sağlığı üzerine olumlu etkileri yadsınamaz. Bamyayı sevmek için size önerim, farklı pişirme yöntemleri ile farklı yemek çeşitlerini denemenizdir.

Yaban Mersini:

İçerdiği antosiyaninler, önemli antioksidanlar nedeniyle damar sağlığı açısından süper meyve olarak bilinirler. Antioksidanların, hücre yıkımının ön planda olduğu damar hastalıklarındaki koruyuculukları birçok bilimsel araştırma tarafından da ortaya çıkarılmıştır.

Kavun:

Yazın en sevdiğim meyvelerin başındadır kavun gelmektedir. Kan basıncını düşürdüğü saptanmış olan L sitrüllin amino asidi açısından oldukça zengindir. Bir diğer etkisi de damar sağlığı açısından oldukça etkili olan nitrik oksit salınımını da artırdığıdır.

Burada bahsettiğim sebze ve meyvelerin yazın tüketimi sayesinde daha sağlıklı toplardamarlara sahip olmanız olası. Ancak, unutmamanız gereken, sağlıklı toplardamarlar için kontrol edilebilir risk faktörlerini de düzeltmeniz gerekmektedir.

Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz