Varis Tekrarlar Mı? Merak Ettikleriniz Burada

Varis Tekrarlar Mı?

Varislerin ve kılcal toplardamarların tedavileri uzun süreli, ekonomik olarak pahalı yöntemleri içermektedir. Bu nedenle, tedavi sonrasında, yeniden toplardamarların ortaya çıkmasını engellemek veya yavaşlatmak için yapılması gerekenleri bu yazı ile belirtmek istiyorum. Konumuz, Varis Tekrarlar Mı?

Bu yazıyı okumadan önce, eğer varis ile ilgili bilgi almak isterseniz; bu yazıyı (varis nedir?) okumanızı öneririm.

Varis Tekrarlar Mı? Risk Faktörleri Nelerdir?

1- Obezite ve Egzersiz

Obezite, varis ve toplardamar hastalıklarının gelişmesinde en önemli faktörlerden birisidir. Bu nedenle, sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olmak belki de yapmamız gerekenlerin en başında gelmektedir. Endokrin hastalıkları veya beslenme ve diyet uzmanı ile görüşerek belki de bu konuda ilk adımı atmalısınız. Bu sayede, ileride daha zor ve pahalı tedavilerden kurtulmuş olacaksınız.

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, az hareket edilen yaşam stili içerisinde bulunmak varis ve toplardamar hastalıklarının gelişmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, 20 dakikalık aerobik egzersizlerin haftada en az 4 kez yapılması önerilmektedir. Benzer olarak, yürüyüş, dans etme, aerobik, yüzme toplardamar sağlığı açısından tavsiye edilen egzersizlerdendir.

2- Tuz Alımının Azaltılması

Tuz alımını azaltmak, sağlıklı bir vücuda sahip olmak açısından önemlidir. Toplardamarlar için, ciddi tehlike oluşturan aşırı tuzun azaltılması sayesinde bacaklarda gün sonunda daha belirgin olan şişlik belirgin oranda azalacaktır.

3- Oturma, Ayakta Durma Alışkanlıklarının Değiştirilmesi

Belli meslek grupları, varis ve toplardamar hastalıklarının gelişimi açısından risk altındadır. Bu meslek grupları arasında, öğretmenler, doktorlar, hemşireler, işciler, hizmetçiler genellikle bulunmaktadır. Uzun süre aynı pozisyonda oturmak veya ayakta durmak, bacak toplardamarları içerisindeki kan akımının yavaşlamasına, bazı noktalarda nerede ise tamamen durmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda da, bacak toplardamarları içerisinde kan birikmektedir. Bu nedenle, belli aralıklarla kısa süreli de olsa yürümek, basit egzersizler yapmak toplardamar sağlığı açısından oldukça önemlidir.

4- Sigara İçmeyi Bırakın

Sigaranın, damar sağlığı üzerine olumsuz etkileri mevcuttur. Varisin asıl gelişim nedenleri arasında bulunmasa da sigara içmek, toplardamar kapakçık fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle, erken dönemde sigarayı bırakmak ileride ortaya çıkabilecek toplardamar hastalıklarının önlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Eğer, sizin de varis, ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz