Varis İle İlgili Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Varis ve Bilinen Yanlışlar

Merhaba. Bu gün, varis ile ilgili bilinen yanlışlardan bahsedeceğim. Çoğunu, hasta muayenelerim sırasında, farklı şekillerde hastalarımdan duyuyorum, düzeltiyorum. Nedir bu yanlışlar ve nereden köken alıyor? Varis ve bilinen yanlışlar konumuz.

– Varis Tedavileri Sadece Kozmetik Amaçla Yapılır

Bilinenin aksine, varis tedavilerinin çoğu altta yatan ve bacaklarda ağrı, şişme ve ülser yaralarının oluşumuna neden olan toplardamar yetersizliğini tedavi etmek amacıyla yapılmaktadır. Özellikle, günümüzde uygulanan minimal invaziv tedavi yöntemlerinin uygulanabilirliği sayesinde artan oranda hasta, kozmetik amaç dışında tedavi edilmektedir.

– Ailemde Varis Hastalığı Mevcut, Sanırım Benim Kaderim Bu, Varislerim ile Yaşamayı Öğrenmeliyim

Hayır, varis bir kader hastalığı olmaktan çıkalı uzun zaman oldu. Ailenizde olması, sizin de bundan ömrünüzün sonuna dek etkileneceğiniz anlamına gelmemektedir. Günümüzde, varis hastalığının tedavisinde kullanılan farklı teknolojiler mevcut olup, çoğu da sizin günlük rutin çalışmanızı doğrudan kesintiye uğratmadan yapılabilmektedir.

varis ve bilinen yanlışlar

Alexas_Fotos / Pixabay

– Özel Sağlık Sigortam, Varis Tedavimi Karşılamaz

Bu sorunun yanıtı hem evet, hem hayır dır. Şu an, dünya genelinde minimal invaziv yöntemlere olan ilgi giderek artmaktadır. Bu durum aslında sigorta şirketlerinin de istediği bir durumdur. Çünkü, bir işlemin kısa sürede ve güvenilir şekilde yapılması, o işlem için ödenen miktarı doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle, özel sağlık sigortaları operasyon amacı ile yapılan uygulamalarda minimal invaziv yöntemleri tercih etme eğilimindedirler. Ancak, varis gibi farklı şekillerde karşımıza çıkan bir durum karşısında, hastalığın tedavisinin kozmetik amaçlı yapılıp yapılmadığı önemli olmaktadır. Buna bağlı olarak, dünyada da özel sağlık sigortaları, varis tedavisinde kozmetik amaçlı hiçbir girişimi sigorta kapsamına almamaktadırlar. Kozmetik uygulamalar içerisine girip, özel sağlık sigortası tarafından ödenmeyen, bilinen varis tedavileri ise; skleroterapi (sıvı, köpük), örümceksi kılcal damarlar için uygulanan transkütan lazer veya radyofrekans uygulaması gibi durumlar sayılmaktadır. Ancak, altta yatan ileri derecede varis veya toplardamar yetersizliği durumunuz varsa, özel sağlık sigortaları durumunuz tıbbi amaçlı bir tedavi gerektirdiği için kapsam içine alıp, ödeme yapmaktadırlar.

– Kılcal Damarlar Zararsızdır

Kılcal damarlar, altta yatan bir toplardamar hastalığının ilk belirtileri olabilir. Bu nedenle yapılması gereken, erken dönemde muayene edilmeniz ve venöz doppler ultrasonografik incelemenin yapılmasıdır. Tedaviniz, hastalığınıza neden olan etken bulunduktan sonra kolayca planlanır.

– Varis Ameliyatım İçin, 10 – 15 Gün Rapor Almalıyım

Yanlış. Minimal invaziv yöntemlerin (endovenöz tedavi) günümüzde artan oranda kullanımı ile artık böyle bir uygulama kalmadı. İşlem sonrası, aynı gün taburcu olmaktasınız ve günlük rutin yaşantınıza kaldığınız yerden devam etmektesiniz. Üstelik, 10 – 15 gün işinizden de uzak kalmıyorsunuz. Hastalarımın genelinde işe başlama gün ortalaması yaklaşık 1.5 – 2 gün civarındadır.

– Varis Çorapları, Varisimi Tedavi Eder

Varis ve bilinen yanlışlar ile ilgili en sık karşımıza çıkan varis çoraplarının tedavi edici olduklarıdır. Varis çorapları, varis ve toplardamar yetersizliğinde semptomatik düzelme sağlar. Biraz daha açıklamak gerekirse, varis hastalığının nedenini tedavi etmez, sadece hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan bacaklarda ağrı, şişme, kasılma gibi yakınmaların ortadan kalkmasına yardım eder. Yaşam kalitenizi arttırır. Çorabınızı çıkardığınızda, hastalığınız yerli yerinde durmaktadır.

– Varis Tedavimi Doğumlarımdan Sonra Yapmalıyım

Gebe kadınlar arasında oldukça sık oranda gözlenen varis ve toplardamar yetersizliğinin tedavi yöntemleri günümüzde tamamen değişmiştir. Artık, varisi olan gebeler kadın – doğum uzmanları tarafından, doğrudan kalp ve damar cerrahisi uzmanlarına yönlendirilmektedir. Bu farklı iki branşın ortak takibi ile gebelik ve sonraki sürec çok daha rahat geçmektedir.

– Bacak Yarası ( Venöz Ülser ), Yara Bakımı ile Geçer.

Varis veya toplardamar yetersizliği sonucu gelişen bacak ülserlerinin (varis yarası) yara bakımı ile iyileşme hızları çok yavaş olmaktadır. Altta yatan durumun tedavisi burada öncelikli tedavi olmalıdır. Böylece, daha kalıcı ve sağlıklı bir tedavi yapılmış olur. Günümüzde uygulanan minimal invaziv tedavi yöntemleri ile çoğu tedavi kısa sürede, nerede ise iz bırakmadan etkili şekilde yapılabilmektedir.

– Erkeklerde Varis Olmaz

Yapılan bilimsel bir çalışmaya göre 60 yaş civarında, erkeklerin %42’sinde toplardamar yetmezliği mevcuttur. Oran bu kadar yüksek iken, bende varis olmaz demek, kafamızı kuma gömmek ile aynıdır. Erkeklerde varisin daha az gözlenmesi, tamamen erkeklerin tedaviye olan dirençleri ile yakın ilgili bir durumdur, başka bir şey değil.

– Varis ve Bilinen Yanlışlar: Varisler Her Zaman Oluşur

Varislerin tekrarlamasının en önemli nedeni, başlangıçta doğru bir tanının konulamamasıdır. Varisin tedavisi, iyi bir öykü alımı ve yeterli fizik muayene ile olmaktadır. Daha sonra, yapılan venöz doppler ultrasonografi (renkli doppler ultrasonografi) ile tanı konulur. Maalesef, venöz doppler ultrasonografinin kullanılmadığı dönemlerde, hastalığın teşhisi daha zor veya yanlış olarak konulmakta idi. Ayrıca, o dönemlerde uygulanacak tedavinin kısıtlılığı ve başarı oranlarının günümüzde uygulanan tedavi oranlarına göre düşük olması da etkili olmakta idi. Günümüzde uygulanan tedavi yöntemleri ile varisin tekrar gözlenme oranı oldukça düşmüştür.

– Varis Çorabını, Varis Tedavimden Sonra Ömür Boyu Giyeceğim

Varis veya toplardamar hastalığını minimal invaziv tedavi yöntemleri ile tedavi ettiğimizde, varis çorabını durumunuza göre değişkenlik gösterse de ortalama 30 gün süre ile, sabah giyip – akşam çıkaracaksınız.

Varis ve bilinen yanlışlar konusunun sonuna geldim. Burada, sadece en sık karşılaştıklarımı belirttim. Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz