Varis İçin Riskli Meslekler

Merhaba, yazımın konusu Varis ve Riskli Meslekler. Venöz yetmezlik ve varis, belirli mesleklerde daha sık karşımıza çıkmaktadır.

Varis ve Riskli Meslekler Hangileridir?

varis ve riskli meslekler

jerrykimbrell10 / Pixabay

Varis, toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların tam olarak görevlerini yapamaması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Tarihi Antik Yunan’a kadar inen bu hastalıkta, kasık bölgesinde özellikle yoğunlaşmış olan bu kapakçıkların fonksiyonlarının bozulmasını ne yada nelerin başlattığı konusunda halen henüz bir fikir birliği oluşamamıştır. Ancak, bir şekilde başlamış olan bu olay yada olaylar zincirinin bazı özgün meslek gruplarında varis gelişimi üzerine etkisi daha fazla olmaktadır. Bu meslek gruplarının listesi aslında çok uzun ve meslek grupları aslında birbirine de oldukça yakınlar. Hepsini tam olarak burada irdelemem pek olası olmasa da, işte varis ve riskli meslekler;

  • Öğretmenler: Nerede ise tüm zamanlarını ayakta geçiren meslek gruplarının başında yer almaktadırlar.
  • Cerrahlar: Uzun süren ameliyatlar ve yoğun bir gün geçiren bir diğer meslek grubudur.
  • Hemşireler: Çalışma saatleri oldukça yoğun ve bir o kadar da aktif geçen bir diğer meslek grubudur.
  • Kuaförler: Yaklaşık olarak, günün %90’ınında ayakta olan bir diğer grup olarak karşımıza çıkmaktadırlar.
  • Kasiyerler ve ahçılar:  Günün uzun bir dönemini ayakta veya oturarak geçiren meslek gruplarıdır.

Bilinenin aksine oturarak ve ayakta uzun süre çalışan meslek gruplarında varis veya toplardamar hastalıklarının kendiliğinden gelişme riski düşüktür. Ancak, ebeveynlerden birisinde (yada ikisinde birden) varis gözlenmesi, travma, doğumsal bazı hastalıklar, pıhtılaşma bozuklukları, kadınlarda hormon tedavisi veya doğum kontrol hapı kullanımı gibi durumların varlığı ile beraber bu meslek grupları ciddi risk altına girmektedirler.

Varis ve Riskli Meslekler ve Bunların Yapabilecekleri Nelerdir?

Öncelikle bu meslek gruplarında, bol hareket edilmesi ve lifli gıdaların tüketilmesine özellikle dikkat edilmelidir. Hareketin sağladığı baldır kas pompasının aktif olarak kullanımı, gün sonunda sağlıklı bacakların elde edilmesini kolaylaştırır. Egzersiz olarak, ayak parmak ucu üzerinde yükselip – alçalmak oldukça faydalı bir egzersiz olup, saatte ortalama 10 – 15 kere yapılması önerilmektedir. Bol ve rahat kıyafetlerin giyilmesi toplardamar dolaşımının sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlar. Bel bölgesinde dar olmayan kemerlerin kullanımı veya kasık bölgelerinde baskı yapmayan kıyafetlerin giyilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca, bahsettiğim riskleri içeren meslek gruplarındakilerin özel kompresyon çoraplarını (varis çorabı) kullanmalarını öneriyorum.

Topuklu düz ayakkabıların kullanımı, baldır kas pompasının fonksiyonlarını bozmaktadır. Bu nedenle, uzun süreli kullanımı varis veya toplardamar hastalıkları olan bireylerde ciddi sorun olmaktadır.

Son olarak, daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi, yüksek lifli gıdaların tüketilmesi, yeterli miktarda sıvı alımı ve tuz tüketiminin azaltılması yakınmaların azaltılması konusunda oldukça etkili olmaktadır.

Konumuz, Varis ve Riskli Meslekler, söyleyeceklerim bu kadar. Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz