Varis ve Spor

Varis ve Spor

Merhaba. Bugün yazının konusu Varis ve spor. Keyifli okumalar dilerim.

Varis ve Spor Arasında Bir Bağlantı Var Mı?

Spor ile profesyonel olarak uğraşmış çok hastam oldu. Hepsinin, ortak sorusu şu idi; varis ile aktif spor yaşamımı ne kadar sürdürebilirim? Herhangi bir operasyon gerekirse, ne kadar süre ile spor yapamayacağım? Aslında, bu soruların yanıtlarını bu blog içerisinde verdim. Varis için operasyon gereksinimi duyan hastalarıma hep söylediğim, günümüzde uyguladığımız tedavi yöntemlerini geçmişteki tedavi yöntemleri ile kıyaslamayınız. Teknolojik anlamda, çok ilerlediğimiz bir çağda yaşıyoruz. Bunun sonucunda, uygulanan tedavi yöntemleri de işlemlere bağlı olan ‘iş yapamama’ süresini oldukça kısalttı. Hastaların çoğu işlem sonrası bir kaç saat gözlem sonrasında günlük aktivitelerine hızla dönebilmektedirler. Takip süreleri, geçmişteki operasyonlara göre oldukça kısaldı. Eskiden, operasyon sonrası yürüme dediğimiz hastaları, günümüzde uyguladığımız minimal invaziv yöntemlerden sonra, tam tersine yürümeye teşvik ediyoruz. Bu aynı zamanda, işlem başarısını da arttırmakta olan bir durumdur. Aktif olarak spor yapan bir çok hasta, 10 gün içerisinde egzersizlerine başlayabilmektedir.

Eğer, varis konusunda biraz daha bilgiye sahip olmak isterseniz, size bu yazımı (varis nedir?) okumanızı öneririm.

Sporcular da Varis Neden Olmaz?

Sporcular da varis, olur. Varis, herhangi bir ayrıcalık göstermez. Aslında, spor yapan bir çok hastam; varis’e bağlı olan yakınmalarını tam olarak fark edememektedirler. Çoğu zaman yakınmalarını, başka hastalıklara bağlamakta, varis olduklarını hiç düşünmemektedirler. Bunun en önemli nedeni, spor yapanların egzersizlerinde özellikle bacak baldır kaslarını kullanmalarıdır. Baldır kaslarının düzenli olarak aktif kasılıp, gevşemesi sonucunda içinden geçen toplardamara yaptığı bası ile kan, kalbe kolaylıkla dönebilmektedir. Bunun sonucunda, gün sonunda bacaklarda kan birikmemekte ve buna bağlı ödem gözlenmemektedir.

Varis ve Spor

Koşmak, venöz yetmezlik ve varise bağlı yakınmaların azaltılmasında oldukça etkilidir skeeze / Pixabay

Spor Yapmak Varisi Tedavi Eder Mi?

Yanıt, elbetteki hayır, varisi bu şekilde tedavi edemezsiniz. Ancak, varise bağlı olan yakınmalarınızı (varis ipuçları) ciddi anlamda azaltırsınız. Çoğu sporcu da gözlediğimiz durumda bundan ibarettir. Sporcular, egzersiz sırasında herhangi bir şey hissetmezken, egzersiz sonrasında bacak kasları pasif olarak, dinlenme durumuna geçtiğinde yakınmalar ortaya çıkmaya başlar. Çünkü, egzersiz sırasında artan talebi bacak kaslarına daha fazla kan göndererek çözen vücut, daha sonra dinlenme sırasında bu kanı yeniden kalbe çekememektedir. Bacaklarda biriken kan, zaman içerisinde eğri – büğrü toplardamarların ortaya çıkmasına, bacaklarda kasılma ve kramp, ayak bileği seviyesinde ise ödeme neden olmaktadır.

Vücudumuza yük olmayan egzersizler, toplardamar yetmezliğinin semptomlarından olan ağrı ve huzursuzluk yakınmalarını ortadan kaldırabilir. Egzersiz ile dolaşım aktif bir hal alır. Aktif olmak, her zaman pasif olmaktan iyidir.

Venöz Yetmezlik Şikayetlerini Azaltan Egzersizler Nelerdir?

  1. Yürüme,
  2. Germe egzersizleri,
  3. Ayak bileğini ve baldır kaslarını kasmak
  4. Bisiklete binmek,
  5. Yüzmek

Bu sporları düzenli yapanlarda, varis ve buna bağlı yakınmalar daha az gözlenir. Düzenli bir egzersiz programı planlayan hastalarıma önerim, öncesinde varis ve toplardamar yetmezliği açısından muayene edilmeleridir.

Varis egzersizleri ile ilgili olan bu yazım (varis egzersizleri), sizin ilginizi çekebilir.

Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

3 Yorum

  1. Mehmet Ümit Ergenoğlu
  2. DERYA ÇAMUR

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz