Varis ve Tavşan Kirazı

Varis ve Tavşan Kirazı

Merhaba. Tavşan Kirazı, ülkemiz coğrafyasında yetişen ve tüketilen bir bitkidir. Farklı hastalıklara iyi geldiği belirtilmekte ise de, ben bu yazımda Varis ve Tavşan Kirazı ile ilgili çok kısa bilgi vereceğim.

Tavşan Kirazı

Varis ve Tavşan Kirazı

Tavşan Kirazı, Türkiye’de Trakya, Akdeniz, Batı ve Kuzey Anadolu’da yetişen, Liliaceae familyasına ait latince adı Ruscus Aculestus olan yeşil yapraklar üzerinde kırmızı küçük meyveleri olan bir bitkidir. Anadolu’da, Tavşan Memesi, Yalova Mercanı, Zirmek, Fare Dikeni olarakta bilinir.

Eylül – Nisan ayları arasında, yeşilimsi veya açık pembemsi çiçekler açan, kışın yapraklarını dökmeyen çok yıllık bir bitkidir. Daha çok ormanlık ve dağlık bölgelerde bulunur. Yaprakları oval, sivri uçlu ve serttir.

Günümüzde bir çok yerde kullanımı mevcuttur. İdrar arttırıcı, kum dökücü, ateş düşürücü etkileri vardır. Meyveleri kurutulur, kavrulur ve kahve olarak kullanılır. Meyveleri fazla yendiğinde ishal yapıcı bir etkiye sahiptir. Meyve, yaprak ve kökleri ise varis, hemorroid durumlarında kullanılır. Pıhtılaşmayı azaltıcı etkileri mevcuttur. Haricen kullanıldığında ise romatizmaya bağlı ağrıların azaltılmasında etkilidir.

Varis ve Tavşan Kirazı

Kan dolaşımını düzenleyici etkileri mevcuttur. Özellikle sonbaharda toplanan köklerin kurutulma işleminden sonra, 40 gram kuru kök, 1 litre suda, yarım litre su kalıncaya dek kaynatılır. Kalan sıvıdan günde 3 kere, 2 çay kaşığı içilmesi yeterlidir. İçerdiği Saponin Glikoziti ise; Ruscogenin, Neoruscogenin içermekte olup, toplardamar bütünlüğünün sağlanmasında etkilidir.

Ülkemizde, Tavşan Kirazı’na benzeyen pek çok bitki bulunmaktadır. Bunları size, tanıtmayı düşünüyorum. Ancak, ilginizi çekecek varis ve bitkisel tedavi destekleri ile ilgili olarak, bu yazımı (varis bitkisel tedavisi) okumanızı tavsiye ederim.

Varis ve Tavşan Kirazı ile ilgili kısa bilgi verdim. Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz