Yüzmek: Varis İçin İdeal Çözüm

Varis ve yüzmek

Venöz yetmezlik ve varise bağlı yakınmaların azaltılmasında hangi spor veya spor aktivitesini önerirsiniz diye soran hastalarım için bu yazı. Şu spor mu daha iyi, yoksa bu mu veya bu sporda daha çok yakınmam oluyor ne yapayım diye, soranların mutlaka bu yazıyı okumasını istiyorum.

Varis ve Yüzmek: İdeal Spor

Varis için en ideal spor, yüzmedir. Evet, yanlış duymadınız. Yerçekiminin ortadan kaldırıldığı ve aynı zamanda bacak kaslarının aktif şekilde kullanıldığı herhangi bir egzersiz varis ve buna bağlı yakınmalarınızın hafiflemesine, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Yüzme, bunların her ikisini de sağlayan en ideal spordur. Yüzme sırasında, suyun basıncı ile toplardamar içerisinde bulunan kan, (yerçekiminin de olmamasına bağlı olarak) daha kolay şekilde kalbe döner.

Varis ve Yüzmek

Varis için en ideal sporlardan birisi yüzmedir.

Belgesellerde belki de görmüşsünüzdür; uzaya gidecek astronotların eğitimleri genellikle dev bir havuzun dibinde yapılır. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Yeryüzünde, yerçekimsiz bir ortamın sağlanabileceği en mükemmel yerlerden birisidir havuzlar. Derinliğe bağlı olarak, vücudumuza uygulanan basıncın değişimi, bacaklarınızdaki kan dolaşımını kolaylaştıran bir faktördür. Daha da önemlisi, yüzme sporu birçok farklı kas sisteminin birlikte çalıştırıldığı bir spordur. Birbiri ile zıt görevlere sahip farklı kaslar, ortak bir şekilde çalışırlar. Bu durumda, varisli damarlarda yoğunlaşmış olan basınç artışının hafiflemesine yardımcı olur. Yüzme bununla da kalmaz, yaralanma açısından düşük riskli, stresi azaltan, oksijen kullanımını arttıran, esneklik sağlayan, vücudun alt ve üstünü sıkılaştıran ve eklemlere ciddi bir yük bindirmeden sağlıklı kalmayı sağlayan bir spordur.

Yüzme bilmeyenler için, bel seviyesine kadar su içerisine girerek yürümek yeterli olmaktadır. Bu sayede, baldır kas pompası aktif bir şekilde çalışmaktadır.

Yaz bitti, kış gelmek üzere diye yüzmeden uzaklaşmayın. Kapalı yüzme havuzlarının açılmasına çok az bir zaman kaldı. Artık, zaman yüzme zamanı.

Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce bu konu ile ilgili önemli açıklamamı okumanızı rica ederim.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz