Varis Yapıştırıcısı: Siyanoakrilat Tıbbi Yapıştırıcı

Varis Yapıştırıcısı

Merhaba. Varis tedavisinde, son dönemin en ilgi çeken tedavilerinden birisi olan Varis Yapıştırıcısı konusundan bahsetmek istiyorum. Minimal invaziv varis tedavi yöntemlerine bir yenisi ekleniyor. Tedavi, farklı bir boyuta taşınıyor.

Varis Yapıştırıcısı (Siyanoakrilat Tıbbi Yapıştırıcı)

Varis tedavisinde, Siyanoakrilat dönemi başlıyor. Medikal yapıştırıcı olarak Siyanoakrilat, beyin cerrahisinde anevrizma tamirinde, göz de retinal hastalıkların tedavisinde başarılı bir şekilde halen kullanılmaktadır.

Gelecekte farklı bir çok alanda da kullanılması beklenilen varis yapıştırıcısı bu yapıştırıcı varislerin minimal invaziv yöntemle tedavisinde yeni kullanılmaya başlandı. Tedavinin temel prensibi, güvenilir medikal yapıştırıcı olarak Siyanoakrilat’ın ince bir borucuk (kateter) yardımı ile damar içerisine verilmesi esasına dayanıyor. Toplardamar, güçlü bir yapıştırıcı olan Siyanoakrilat ile tamamen kapatıldıktan sonra kan sağlam olan diğer toplardamara yönelmektedir.

Tümesan anestezi gerektirmeyen varis yapıştırıcısı ile tedaviden sonra, hastalar günlük aktivitelerine kolaylıkla dönebilmektedir. Ayrıca, toplardamarın kapatılmasında önceki yöntemlerden farklı olarak ısı kullanılmadığı için, işlemden sonra da nerede ise hiç ağrı hissedilmemektedir.

Yakın zamanda, ülkemizde de kullanılması dileğiyle,

Kısa yazımın sonuna geldik. Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz