Varis Yarası

Varis Yarası

Merhaba. Venöz yetmezlik veya varisin tedavi edilmemesi sonucunda ortaya çıkan tedavisi zor olan bir durum ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Varis yaralarının gelişiminde göz ardı edilmemesi gereken bir neden olan venöz hipertansiyon yazım bu yazının aslında temelini oluşturuyor. İlginizi çekebilecek bu yazının bağlantısı hemen burada.

Varis Yarası (Venöz Ülser) Neden Önemli?

Uzun yıllar, tedavi ettiğim hastalarımdan duyduğum varis yarası tedavisinin olmadığı idi. Yara tedavisinde günümüzde eskisine göre ciddi ilerlemeler elde edilmiştir. Burada ki başarının en önemli nedeni; farklı tedavi yöntemlerinin, farklı branşlarla beraber, kombine edilerek kullanılması olmuştur. Bugün varis tedavisinde; kalp ve damar cerrahisi uzmanı, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı, enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve yara bakım hemşireleri birlikte çalışmaktadırlar. Zaman, zaman bu gruba, Ortopedi uzmanları da dahil olabilmektedir.

Varis yarası tedavisinde kullanılan ürün ve yöntemleri bir başka yazının konusu yapmak üzere, yazımda kaldığım yere döneyim.

Varis yarası, bacakta ortaya çıkan yaraların %80’nini oluştururken, diyabet ve periferik arter hastalığına bağlı yaralar %20’sini oluşturmaktadır. Bu oran, varis yaralarının önemini ortaya çıkarmaktadır. Periferik arter hastalığı ve risk faktörleri ile ilgili bilgi almak isterseniz, bu yazı (periferik arter hastalığı risk faktörleri) tam size göre.

Varis yarası bacakta genellikle, diz ile ayak bileği arasında yerleşirken; diyabet ve periferik arter hastalıklarına bağlı yaralar, parmak veya parmak uçlarında daha sıklıkla gözlenmektedir.

Varis Yaraları (Venöz Ülser)

Varis Yarası

Görünüm olarakta varis yarası diğer yaralardan ayrılır. Varis yarası, ortası kırmızı görünümlü kenarları ise hafif kırmızı – siyah renklidir. Periferik arter hastalığına bağlı gelişen yaralar ise, siyah, gri veya sarımsı renktedirler.

Venöz doppler ultrasonografi, varise bağlı yaraların teşhisinin konulmasında kullandığımız en önemli tanı yöntemidir. İleri venöz yetmezliğin olduğu durumlarda tanı koymak, oldukça kolaydır. Venöz doppler ultrasonografi ve kullanımı ile ilgili olarak bu yazımı (doppler ultrasonografi, renkli doppler ultrasonografi) okumanızı öneririm.

Varis Yarası Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Varis yarası tedavisinde, çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Varis yarası tedavisinde etkili olabilmek için, çeşitli tedavi seçenekleri birlikte kullanılmaktadır. Yara kültürünün alınması ve uygun antibiyoterapinin başlanması ilk basamaktır. Bu arada, yara merkezinde ve çevresinde bulunan ölü dokuların temizlenmesi, uygun yara kapatma ürünleri ile pansumanının günlük olarak yapılması ikinci basamak tedavi yöntemidir. Hemen bu iki yöntemin ardından da; uygun varis çoraplarının giyilmesi üçüncü basamak tedavisidir. Önerilen varis çoraplarının giyilmesi, varis bölgesinde toplardamar basıncını istenilen seviyeye düşüreceği ve doku beslenmesini arttıracağı için oldukça önemlidir. Varis çorapları ve kullanımı ile ilgili olarak, merak ettikleriniz bu yazımın (varis çorapları) konusu oldu.

İleri ve hızlı tedavi edilmesi planlanan hastalarda ise, insandan kültüre edilmiş cilt greftleri kullanılmaktadır. Tedavi sonuçları açısından farklılıklar gösterse de etkili bir tedavi yöntemidir.

Varis Yarasının Teşhisinde, Venöz Doppler Ultrasonografi Oldukça Önemli ve Değerli Bir Tetkikdir

Varis yaraları bulunan hastalar, yara tedavileri sırasında mutlaka venöz doppler ultrasonografi ile takip edilmelidirler. İleri derecede varis veya toplardamar yetersizliği bulunanlara endovenöz ablasyon yöntemlerinden hastaya uygun olanı yapılmalıdır. Toplardamar içerisinde basıncın düşürülemediği olgularda, varis yaralarının tekrarlaması kaçınılmazdır.

Varis Yarasının, Açılmadan Önlenmesi Oldukça Önemlidir

Tedavisi, farklı bölümlerin katılımı ile ortaklaşa yapılan varis yaralarının oluşmadan önlenmesi pek çok nedenle daha önemlidir. Hastalar tarafından çoğu zaman fark edilemeyen erken belirtiler mevcuttur. Bunların arasında dikkat çekenleri; bacaklarda ayak bileği seviyesinde renk değişiklikleri (kahverengi, koyu kırmızı, morumsu, ağaç benzeri görünüm), ciltte kuruluk başlaması, cilt ve cilt altı dokuda kalınlaşma dır. Erken dönemde, bu değişikliklerin başladığı bölgeyi basit cilt nemlendirici kremlerle nemli tutmak faydalı olabilir. Biraz daha ileri dönemlerde ise, özellikle ayakta durulduğunda veya uzun süre oturulduğunda baldır bölgesinde ağrının başlaması gözlenir.

Varis Yarası Gelişiminde Bazı Risk Faktörleri Mevcuttur

Varis yarası, daha çok orta – ileri yaşlarda, derin ven trombozu geçirmiş olanlarda, ileri derece varis veya toplardamar yetmezliği olanlarda, daha önceden yarası olanlarda veya ayağında daha önceden kırık ve benzeri kaza geçirenlerde daha yüksek oranda gözlenir.

Varis yarası tedavisinde, tedavi yöntemlerine hastanın uyumu en önemli faktördür. Varis yarası kronik ve zor iyileşen yara gruplarındandır. Çoğu zaman hastaların tedaviye olan bakışları ve inançları kolaylıkla değişebilmektedir. Bu nedenle erken dönemde sonuç alınamadığında tedavi sekteye uğramaktadır. Bu durumda tedavinin sonucunu doğrudan etkilemektedir. Hastanın tedavi uyumu bu açıdan çok önemli bir faktördür. Ancak, zaman içerisinde karşılıklı güvenin sağlanması ve hastanın uyumu ile etkili sonuçların ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Varis yarası konusunda, bilgi vermek istedim. İlginizi çekecek, diğer yazıma buradan (varis yarası ve belirtileri) ulaşabilirsiniz. Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, soru sormadan önce lütfen  bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu