Varisler Yazın Artar Mı?

Varisler Yazın Artar Mı?

Yaz mevsimi ve varis. Yaz mevsimine çok az bir zaman kaldı. Bu sene yaz mevsiminin, mevsim normallerinin üzerinde sıcak geçeceği söyleniyor. Konumuz olan, güneş, sıcak hava ve bunların varis ile olan bağlantısı ne oluyor diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum. Neyse, daha fazla uzatmadan konuya gireyim. Güneş ve Sıcak Hava:  Varis İle Aralarında Bir Bağlantı Var Mı, Varisler Yazın Artar Mı?

Güneş, varis gelişim riskini arttırır mı?

varisler yazın artar mı

Hans / Pixabay

Bu sorunun kesin ve net yanıtı HAYIR dır. Gerçekten belki de varis ile ilgili olarak en sık sorulan sorulardan birisidir bu soru. Venöz yetmezlik veya varis; güneş ışınlarından bağımsız olarak ortaya çıkan, farklı mekanizmaların neden olduğu ve bunların içerisinde en çok toplardamar içerisindeki kapakçıkların yetmezliğinin sorumlu tutulduğu bir hastalıktır. Basit olarak, güneş varis gelişimi için bir risk faktörü olmaktan çok uzaktır. Varisler yazın artar mı, sorusuna bir yanıt olabildi mi?

Venöz yetmezlik veya ileri formu olan varis; yukarıda da bahsettiğim gibi özellikle kasık bölgesi civarında yoğunlaşmış olan toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların hasarlanması ile seyreden bir durumdur. Kapakçıkların görevlerini tam olarak yapamamasına bağlı olarak, toplardamar içerisinde basınç bir yandan artarken, diğer yandan da toplardamar iç duvarında ortaya çıkan ve gelişen bozukluklar; toplardamarın genişleyip, eğri – büğrü bir hal almasına neden olur. Bu durumun daha da hızlı gelişmesine katkısı olan en önemli durum ise; baldır kas pompasının kullanılmasını engelleyen durumlardır. Bu durumlar arasında;

  • mesleki durumlar; öğretmenlik, doktorluk, hemşirelik, garsonluk veya kuaförlük,
  • yatalaklık; hastalığa veya başka bir nedene bağlı olarak,
  • obezite (şişmanlık); özellikle kasık bölgesinde toplardamar içerisindeki basıncın artmasına neden olma hali,
  • kabızlık, bulunmaktadır.

Varisler yazın artar mı? Varis neden yazın veya sıcak havalarda belirginleşir, kötüleşir?

Her ne kadar, venöz yetmezlik veya varisin nedenleri arasında bulunmasa da, güneşin ve sıcak havaların yoğun olduğu yaz mevsimi; varis hastaları için adeta kabus halini alır. Aslında, sorun güneş veya ultraviolenin kendisi değildir. Sorun, güneş ile beraber ortaya çıkan aşırı sıcak havanın, toplardamar duvarları üzerindeki genişletici etkisine bağlıdır. Toplardamarlar, diğer adıyla venler, kapasitans damarları olup; değişken faktörlere bağlı olarak daralma ve genişleme imkanlarına sahiptirler. Bu sayede, içlerindeki kan akımının akışını sağlayabilir veya adeta bir kan deposu görevi üstlenebilirler. Vücut ısısının, uzaklaştırılması veya ortama verilmesinde de etkilidirler. Eğer, venöz yetmezlik veya varis durumları mevcut ise; toplardamarların ısıya bağlı olarak genişlemeleri de ciddi boyutlarda olmakta, cilt yüzeyinden gözle görünür halde olmaktadır. Bu nedenle, çoğu venöz yetmezlikli veya varisli kişi yaz mevsiminde yakınmalarının daha arttığını, bu damarların daha belirginleştiğini ifade eder.

varisler yazın artar mı

Pezibear / Pixabay

Bu nedenle, eğer venöz yetmezlik veya varisiniz varsa, size önerim; güneş ve buna bağlı aşırı sıcaktan sakınmanız, uzun süre güneş banyosu yapmamanız yönünde olacaktır. Benzer olarak; hamam, jakuzi veya sauna nın benzer nedenlerden venöz yetmezlikli veya varisi olan kişilerde sorun olacağını unutmamak, akılda tutmak gerekmektedir. Eğer, bahsettiğim nedenlere bağlı olarak, bacaklarınızda şişme, ödem gelişirse, ilk olarak yapılması gereken bacaklarınızı yukarı kaldırmak ve çeşmenin soğuk tarafından sağladığınız su ile (veya buz aküleri ile) yaklaşık 10’ar dakikalık ıslak kompresyon yapmaktır. Etkili olan bu tedavi yöntemlerinin süresi, yakınmalarınızın şiddeti ve süresi ile bağlantılı olarak değişkenlik gösterir.

Varislerden kurtulmak için ne yapmalıyım?

Varisler kendi kendilerine ortadan kalkmaz veya yok olmaz. Hafiflediğini veya düzeldiğini sandığınız damarlarınız, bir gün daha da artmış veya kötüleşmiş şekilde geri gelirler.

Varislerden kurtulmanın yolu, doğru teşhis sonrasında doğru tedavi seçeneği uygulayarak tedavi etmektir. Bu tedavi seçenekleri, kişisel farklılıklar gösterdiği gibi, aynı zamanda hastalığın köken aldığı bölgeye göre de değişmektedir. Skleroterapi (sıvı veya köpük), endovenöz ablasyon yöntemleri (endovenöz radyofrekans, endovenöz lazer, endovenöz mekano-kimyasal, endovenöz tıbbi yapıştırıcı) ve variköz pakelerin minimal invaziv yöntemler ile eksizyonu bahsettiğim tedavi yöntemlerindendir. Bu tedavi yöntemlerinin hemen hepsi, kısa süreler içerisinde, lokal anestezi veya sedasyon altında yapılabilmektedir. Tedaviler uygulandığında, günlük iş akışınızı veya yoğunluğunuzu doğrudan etkilememekte, iş gücü kaybına ciddi olarak neden olmamaktadır. Son yıllarda, artan ve gelişmiş teknolojik imkanlara da bağlı olarak başarı oranları da yüz güldürücüdür.

Yaz mevsimi, varis tedavisi için uygun mu?

Yaz ayları varis tedavisi için uygun bir zaman mı? Bu ve buna benzer sorular ile o kadar sık karşılaşıyorum ki, bahar ayları ile bu hastaların sayısında çok belirgin bir artış olmaktadır. Mevsimlere bağlı olarak farkındalığın artması ile kılcal damarların tedavi isteği ön plana çıkmaktadır.

Ancak, kılcal damarlar veya varislerin yaz mevsiminde tedavi edilmesi doğru mu? Bu soruya verilecek yanıt, günümüzde kılcal damarlar ve varis tedavileri için uyguladığımız teknolojilere bağlıdır. Başka bir deyişle, potansiyel olarak ciltte renk bırakan sklerozan maddenin, ultraviyolenin yüksek miktarda bulunduğu yaz mevsiminde uygulanması ciddi ve istenmeyen kozmetik sorunlara neden olmaktadır. Benzer olarak, endovenöz tedavilerin uygulanması; hemen hepsinde işlem sonrasında 4 – 6 hafta kullanımı önerilen kompresyon çorap (varis çorabı) uygulaması da, sıcak havalara bağlı olarak kullanılabilirlik oranlarının düşük olması nedeniyle yaz mevsiminde tercih edilmemektedir.

Varisler yazın artar mı? Bu soruya yanıt vermeye çalıştım. Yazımı daha fazla uzatmadan, burada bitiriyorum. Sizin özellikle bu konuda veya başka konularda sormak istedikleriniz varsa, bana buradan kolaylıkla ulaşabilir ve yanıtını merakla beklediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce, lütfen bu yazımı okuyunuz.

Son olarak, varisliler için yaz önerileri başlıklı yazımı okumanızı öneriyorum. Bu yazı varisi olanların yazı daha rahat geçirmesi konusunda çok faydalı önerileri içeriyor.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

p.s.: Yazıya ait kapak görseli; www.selimimerphotography.com adresinden (Selim İmer’in izni ile) alınmıştır.

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz