Veinviewer Görüntüleme Sistemi

Veinviewer görüntüleme sistemi ile ilk kez karşılaştığımda, hayret ile karışık, bu cihazda bir sihir mi saklı, falan diye sormuştum.

Merhaba size bugün, tıpta kullanıma girmiş bir teknolojiden kısaca bahsetmek istiyorum. Tahmin ettiğiniz gibi, anlatacağım sistem sayesinde, tüm toplardamarlarınız görünür hale geliyor…. Bunun ne faydası var dediğinizi duyar gibi oluyorum. Ama, herkesin hastanede hatırladığı bir kan aldırma hikayesi vardır diye tahmin ediyorum. Önce hemşire dener, daha sonra daha kıdemli bir hemşire, en sonunda da doktorunuz damar bulmayı dener, ancak çoğu zaman başarısız olunur. İşte, size kısaca o unutulmaz anınızı hatırlatıp, yazıma kaldığım yerden devam edeyim.

Veinviewer Görüntüleme Sistemi

veinviewer görüntüleme

Veinviewer görüntüleme sistemi sayesinde, özellikle saptanması güç toplardamarlar daha kolay bulunuyor.

VeinViewer teknolojisinden bahsediyordum. 2006 yılında, Amerika Birleşik Devlet’lerinde kullanılmaya başlanan teknolojinin temel noktası, kızılötesi ışınlara dayanmaktadır. Güçlü bir kaynaktan gönderilen kızılötesi ışınların, kan tarafından emilmesi ve çevre dokular tarafından yansıtılması ile elde edilen görüntülerin dijital olarak işlenip yansıtılması ile elde ediliyor görüntüler. Bu görüntülerin hepsi, gerçek eş zamanlı görüntüler. İşlem, tedavinin her aşamasında da rahatlıkla kullanılabiliniyor.

veinviewer görüntüleme

Veinviewer görüntüleme sistemi, özellikle çocuk hastalarda kan alma işlemlerinin süresini kısaltıyor, konforunu arttırıyor.

Görüntülerin kalitesi de oldukça iyi, hepsi yüksek çözünürlüklü. Eş zamanlı olmasının faydası nedir diye soracak olursanız? Eş zamanlı görüntü sayesinde, damarların bulunamadığı durumlarda (çocuk hastalar, kilolu yetişkinler veya toplardamarların derinde olduğu kişilerde) oldukça faydalı olmakta bu teknoloji. Cihaz ile, kolayca damara girilerek kan alınabilmekte, serum seti takılabilmektedir. Bu durum en çok, çocuk hastaların işine yarıyor bence. Çünkü, hatırlıyorum eğitim aldığım günleri; gerçekten çocuk hastalardan kan alma dendiği zaman ne kadar zorlandığımızı. Çoğu zaman, tecrübeli, kıdemli bir hemşireden yardım isterdik ilk başlarda…. Sonra mı ne oldu? Birer vampir olduk hepimiz, tıp fakültesini bitirirken…

Bu cihaz, tüm cilt tiplerinde kullanılabilen bir teknolojiye sahip. Yani, zenci, beyaz, Çin’li, İsveç’li hiçbirisinde fark etmiyor. Rahatlıkla kullanılıyor.

İşlem sırasında, herhangi bir radyasyon verilmediği için, gebelerde kullanılmasında sakınca yok. Ama yine de, temkinli olmak lazım diye düşünüyorum ben. Işın, ışındır; kızılı, mızılı olmaz. Bu arada, Türkiye’de sistemi ilk olarak kullanana hastane ise, Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları hastanesi imiş. Haberin linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Son olarak, size yönteme ait bir video göstermek istiyorum. Linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer sizin varis, damar hastalıkları veya herhangi bir konuda sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı dikkatle okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz