Vena Kava Filtresi Nedir?

Vena Kava Filtresi Nedir?

Merhaba, bugün Vena Kava Filtresi (VKF) ile ilgili kısa bilgiler vermek istiyorum. Vena Kava Filtresi, son yıllarda toplardamar hastalıklarının tedavisine artan ilgi ile yeniden gündeme girmiş bir tedavi yöntemidir. Vena Kava Filtresi nedir?

Vena Kava Filtresi nedir, hangi hastalığın tedavisinde kullanılırlar?

Vena Kava Filtresi, Nitinol adı verilen özellikli metalden yapılmış, küçük cihazlar olup; sık olarak Vena Kava (Vena Cava Inferior, Vena Kava Inferior) içerisine yerleştirilirler. Yerleştirilme amacı, bacaklardan akciğerlere oluşmuş veya oluşacak pıhtının atmasını engellemektir. Derin ven trombozu (DVT) bağlı olarak bacaklarda oluşan pıhtının, akciğerlere hareket etmesi oldukça ciddi ve ölümcül olabilen bir sorun olan akciğer embolisi (pulmoner emboli) ne neden olur.

Vena Kava Filtresi neden konulur?

vena kava filtresi nedirYukarıda da bahsettiğim gibi, Vena Kava Filtresi özellikli bir cihaz olup, sık olarak bacak toplardamarlarında oluşan pıhtının, akciğerlere hareket etmesini engellemek için kullanılmaktadır. Bacak toplardamarlarında pıhtı oluşan hastaların büyük bir çoğunluğu; kan sulandırıcı ilaçları kullanmak konusunda yüksek riskli grup içerisinde yer almaktadır. Bu hastalarda, Kumadin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçların kullanım imkanı yok ise veya bu ilaçları kullanmaya rağmen pıhtı oluşumu mevcutsa Vena Kava Filtresi kullanımı iyi bir çözümdür.

Vena Kava Filtresi, nerede ve kim tarafından konulur?

Vena Kava Filtresi, tam donanımlı merkezlerde, anjiografi ünitesinde, damar hastalıkları ve damar cerrahisi konusunda bilgi ve tecrübesi olan, kalp ve damar cerrahisi uzmanı tarafından konulur.

Vena Kava Filtresi

Vena Kava Filtresi

Vena Kava Filtresi yerleştirilmesi işleminin riskleri ve potansiyel komplikasyonları nelerdir?

Vena Kava Filtresi yerleştirilmesi işleminden önce, kalp ve damar cerrahisi uzmanınca, Vena Kava Filtresi yerleştirilmesi işlemi hakkında size detaylı bir bilgi verilecektir. Bu esnada, işleme ait riskler ve olası komplikasyonlar konusunda bilgilendirileceksiniz. Vena Kava Filtresi yerleştirilmesi işlemi, genel olarak güvenli bir işlemdir. Ancak, diğer pek çok işlemde olduğu gibi, bu işlemin farklı risk ve olası komplikasyonları bulunmaktadır. Vena Kava Filtresi yerleştirilmesi işleminin riskleri arasında;

  • işlem bölgesinden kanama,
  • yerleştirilmiş Vena Kava Filtresi’nin bacaklarda oluşmuş olan pıhtıları tam olarak yakalayamaması,
  • bacaklarda oluşmuş fazla miktarda pıhtı nedeniyle, Vena Kava Filtresi çevresinde tam olarak tıkanma, blokaj bulunmaktadır.

Vena Kava Filtresi yerleştirilmesi işlemi öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Vena Kava Filtresi yerleştirilmeden önce; elektrokardiyografi, ekokardiyografi ve bazı kan testleri (özellikle, kanama ve pıhtılaşma ile ilgili olanlar) yapılacaktır. Eğer ilaç kullanıyorsanız, bazı ilaçların (örneğin kan sulandırıcı) önceden kesilmesi ve yerlerine başka ilaçların başlanması gerekebilir.

Vena Kava Filtresi yerleştirilmesi işlemi nasıl yapılır?

Vena Kava Filtresi yerleştirme işlemi, lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bazı durumlarda, hafif sedasyon (uyutulma) gerekebilir. İşlem; lokal anestezik solüsyon ile uyuşturulan kasık veya boyun bölgesindeki toplardamar içerisine kateter (uzun, plastik borucuk) yerleştirilmesi ile yapılır. İşlem; yaklaşık olarak 20 – 30 dakika kadar sürer.

Vena Kava Filtresi yerleştirme ile ilgili animasyonu (YouTube) buradan izleyebilirsiniz.

Derin ven trombozu ve pulmoner emboli hastalarında sık olarak kullandığımız Vena Kava Filtresi ile ilgili eminim sizin de sormak istedikleriniz vardır. Bana sorularınız için buradan adresinden ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

2 Yorum

  1. Doç. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu
  2. bağcı caddesi 3/3 etlik keçiören Ankara

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz