Venaseal Süper Yapıştırıcı Zamk Tedavisi

Venaseal Süper Yapıştırıcı Zamk Tedavisi

Merhaba, varis tedavisinde son günlerde artan ilgi odağı olan süper bir tedavi olan Venaseal süper yapıştırıcı zamk tedavisinden bahsetmek, konu ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Varis’in ameliyatsız tedavisinde kullanılan süper yöntemlerden birisi olan süper yapıştırıcı ile tedavi (Venaseal, zamk tedavisi, tıbbi yapıştırıcı, medikal yapıştırıcı, biyolojik yapıştırıcı) minimal invaziv, endovenöz tedavi yöntemlerinden birisidir.

Süper yapıştırıcı ile ilgili bilmek istedikleriniz, yazımın devamında.

Venaseal Süper Yapıştırıcı Zamk Tedavisi Nedir?

Süper yapıştırıcı (zamk tedavisi, varis tıbbi yapıştırıcısı, VenaSeal), diğer adıyla siyanoakrilat yapıştırıcı uzun zamandır tıp içerisinde farklı alanlarda kullanılmaktadır. Süper yapıştırıcı aslında, biyolojik bir ürün olup tıbbi yapıştırıcı olarak adlandırılmaktadır. Biyolojik tıbbi (medikal) yapıştırıcının, varis tedavisinde kullanımı ile, tedavi seçenekleri genişlemiştir.

Venaseal Süper Yapıştırıcı Zamk Tedavisi Ne İşe Yaramaktadır?

Venöz yetmezlik veya varis; toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların yetersizliği ile karakterize bir durumdur. Kapakçıkların yetmezliği, ileri dönemde toplardamarın genişlemesi ve çapının artmasına neden olur.

Süper yapıştırıcı (tıbbi yapıştırıcı, medikal yapıştırıcı, zamk tedavisi) daha önceki adıyla Sapheon Yapıştırıcısı aslında; siyanoakrilat bir yapıştırıcıdır. Tamamen, tıbbi kullanım amacı ile geliştirilmiş olup, piyasada kullanılan ürünlerden tamamen farklı bir dizi yöntem ile üretilmektedir.

Venaseal Süper Yapıştırıcı Zamk Tedavisi Damarı Nasıl Kapatır?

Süper yapıştırıcının etkisi; hastalıklı toplardamar içerisine uygulandığında, toplardamarın yapıştırıcı ile tamamen, geri dönüşsüz bir şekilde kapatılması prensibine dayanmaktadır. Venaseal, tıbbi amac ile üretilen, güvenliği konusunda Amerikan Besin ve İlaç Derneği (FDA) onayı olan bir üründür.

Süper yapıştırıcı (Venaseal), yetmezlikli veya varisli toplardamar içerisine kateter (plastik borucuk) yardımı ile uygulandıktan hemen sonra; toplardamarı tamamen kapatarak sklerozisi (damar kapanması) başlatır. Sklerozis diğer adıyla damar kapanması, geri dönüşümsüz bir süreçtir. Skleroze olan toplardamar, zaman içerisinde içerisinden kan geçmediği (akmadığı) için, adeta kurumakta ve sonrasında ortadan kalkmaktadır. Süper yapıştırıcı ile toplardamarın kapatılması işlemi; güvenle yapılan minimal invaziv bir tedavi yöntemidir.

Süper yapıştırıcı (Venaseal) yönteminde, toplardamar içerisine yerleştirilen ufak plastik bir kateter (borucuk) ile, az miktarda yapıştırıcı verilir, bu sayede toplardamar anında büzüşerek kapanır. Toplardamar kapandığında, içinden daha önceden akan kan; diğer sağlam toplardamarlara yönlenir.

Süper yapıştırıcı (Venaseal), zamk tedavisi yöntemi; diğer minimal invaziv endovenöz tedavi yöntemlerinin aksine anestezi ile uyutulma ve tümesan anestezi gerektirmez

Günümüzde, uygulanan diğer minimal invaziv endovenöz tedavi yöntemlerinde hafif sedasyon, veya genel anestezi gereksinimi ve bölgesel olarak tümesan anestezi solüsyonuna gereksinim duyulmaktadır. Ancak; süper yapıştırıcı (Venaseal) tedavi yöntemi; özellikle anestezi ve tümesan anestezik solüsyon gereksinimini ortadan kaldırmıştır. Bu avantajlarının yanı sıra; diğer endovenöz tedavi yöntemlerinin uygulanmasında temel olan ısı ile toplardamar kapatılması gerçekleşmediği için; cilt yanığı, ısıya bağlı sinir hasarı gibi sorunlar gözlenmemektedir. İşlemden sonra, ağrı kesici kullanım gereksinimi nerede ise hiç yoktur.

Venaseal Süper Yapıştırıcı Zamk Tedavisi Ne Kadar Etkilidir?

Yapılan erken dönem çalışmalar; süper yapıştırıcı (Venaseal) ile toplardamarın kapatılmasının başarılı (%98.9 – VeClose Çalışması) olduğu yönündedir. Yöntemin başarısı, Endovenöz Lazer Ablasyonu ile hemen hemen aynı orandadır. Bu yöntemde, lazer ile kapatılma işlemi sırasında olduğu gibi anestezik solüsyon (tümesan) kullanılmaması büyük bir avantajdır.

Bu yöntem ile, aynı seansta iki veya daha fazla toplardamar kapatılabilinir. İşlemden hemen sonra, hastalar günlük aktivitelerine dönerler.

Venaseal Süper Yapıştırıcı Zamk Tedavisi

Venaseal Süper Yapıştırıcı Zamk Tedavisi

Venaseal Süper Yapıştırıcı Zamk Tedavisi İşlemi Nasıl Yapılır?

Venöz doppler ultrasonografi (renkli doppler ultrasonografi) sonrasında, lokal anestezi altında işaretlenen toplardamar içerisine ince kateter (plastik borucuk) yerleştirilir. Genellikle toplardamar giriş bölgesi, diğer endovenöz ablasyon işlemlerinde olduğu gibi diz bölgesi civarıdır. Daha sonra, yerleştirilen kateter içerisinden süper yapıştırıcı az miktarlarda (0.1 mililitre, her 3 santimetre için) verilerek, kateter geri çekilir. İşlemden hemen sonra yürümek, işlem başarısını arttıran bir faktördür. Hastalar genellikle, işlemden 1 – 2 saat sonra, günlük aktivitelerine geri dönerler. Uygulama bölgesinde ortaya çıkan hassasiyet veya minimal ağrı; basit ağrı kesiciler ile kolaylıkla ortadan kalkmaktadır.

Süper yapıştırıcı (Venaseal), zamk tedavisi işlemi ile ilgili animasyona (YouTube) buradan ulaşabilirsiniz.

Evet, süper yapıştırıcı (Venaseal), zamk tedavisi ile ilgili olan yazımın sonuna geldik. Varis tedavisinde, limitlerin zorlandığı, her gün yeni bir teknolojinin kullanıma girdiği bir dönemdeyiz. Daha önceden tedavi seçeneklerinin bu kadar fazla olmadığı dönemleri gören birisi olarak, günümüzde sunulan bu yeni teknolojileri kullanmak için sabırsızlanıyorum. Sunulan her yeni teknoloji bir diğerinden daha farklı ve avantajlı olarak karşımıza çıkıyor.

Süper yapıştırıcı (Venaseal) ile varis tedavisi konusunda eminim sizin de sormak istedikleriniz vardır. Bana sorularınız için buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorularınızı sormadan önce mutlaka bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

2 Yorum

  1. Mehmet Ümit Ergenoğlu
  2. yeliz

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz