Yüzdeki Kılcal Damarlar

Yüzdeki Kılcal Damarlar

Yüzde kılcal damarlar, çoğumuzda ileri yaşta ortaya çıkan, ama bazılarımızda daha da erken gözlenen ve istenmeyen bir durumdur. Yüzümüzde Rosacea benzeri kızarıklık geliştiğinde gözlenen küçük örümceksi damarlara, telenjiektazi adı verilir.

Yüzdeki Kılcal Damarlar

Kılcal damarlar

Telenjiektazi adı verilen bu damarların neden oluştukları ile ilgili tek bir neden olmayıp, birçok farklı durum ile bağlantısı mevcuttur. Bu nedenler arasında;

  • Rosacea’ya bağlı kızarıklık
  • Uzun süreli güneş veya soğuğa maruz kalmak,
  • Aşırı östrojenin dolaşımda olduğu durumlar,
  • Siroz,
  • Lupus
  • Herediter hemorrajik telenjiektazi (kan damarlarının belirgin bir neden olmaksızın kendiliğinden açılıp, kanaması)
  • Yüksek kan basıncı
  • Obezite
  • Yüzün sert bir şekilde, oğuşturularak yıkanması

Telenjiektazik durumlar, en sık karşımıza dantel şeklinde kırmızı adacıklar olarak çıkarlar. Belirgin bir özellik ise, üzerlerine bastırıldıklarında sönüp, bu baskı kalktığında kırmızı bir hal almalarıdır. Yüzde en sık, burun çevresinde ve gözlerin altında bulunurlar. Çoğu zaman zararsız olup, daha çok kozmetik bir neden olarak karşımıza çıkarlar.

Uygun öyküden sonra, yapılan muayenede hastalığın tanısının konulması için bazen dokudan biyopsi alınması gerekebilir.

Her zaman, tedavi gerekli değildir. Çoğu zaman, lezyon kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Hastalığın önlenmesini sağlıyan bir yöntem mevcut değildir. Ancak, kalan lezyonlar için transkütan lazer (dermal lazer) veya VeinGogh transkütan radyofrekans yöntemi kullanılabilinir. VeinGogh transkütan radyofrekans yönteminin en büyük avantajı, güneş ve UV den etkilenmemesidir. Lazer’lerde bu durum, sık şekilde karşımıza çıkmaktadır. Çoğu zaman bir yada iki seans ufak lezyonlarda yeterli olmaktadır. Bu cihaz ve yöntem hakkında bilgi almak isterseniz, bu yazımı okumanızı öneririm.

Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

p.s.: Cilt hastalıkları ve kozmetik konusunda, size www.aleveken.com adresini öneriyorum. Güncel tedaviler ve merak ettikleriniz konusunda eminim yanıt bulacaksınız.

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz